Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Guiness Rekorlar Kitabı'ndan Kitaplarla Alakalı 8 Şaşırtıcı Rekor

08 Kasım 2016 09:19

Kitaplar ve rekorları aynı cümle içinde düşündüğümüzde ilk akla gelen uzunluklarıdır çoğu kere. Oysa kitapların rekorlara imza attığı tek konu uzunlukları değil. İşte konu rekorlar oldu mu ilk akla gelen adres olan Guiness Rekorlar Kitabı'ndan kitaplarla alakalı 8 şaşırtıcı rekor:

 

 

1. Dünyanın en büyük üç boyutlu kitabı

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük üç boyutlu kitabının kapalı hali 4 metreye 3 metre boyutlarındaydı. My Word ismini taşıyan kitap bir televizyon reklamında kullanılmak için hazırlanmıştı. Açıldığında içinden çıkan üç boyutlu parçaların boyu 2 metre 35 santimetreye ulaşıyordu.

 

 

2. Dünyanın en yaşlı çizgi roman sanatçısı

Dünyanın yaşayan en yaşlı çizgi roman sanatçısı olan Ken Bald 1920 doğumlu, yani tamı tamına 96 yaşında. Üstelik emekli olmaya da hiç niyetli görünmüyor!

 

 

3. Şimdiye dek yayınlanmış en kalın kitap

Polisiyenin kraliçesi Agatha Christie şimdiye dek yayımlanmış en kalın kitap rekorunu da elinde bulunduruyor. Rekora konu olan kitap ise Miss Marple hikayelerinin toplu bir baskısı. HarperCollins tarafından yayımlanan bu baskı Miss Marple'ın 12 romanını ve 20 kısa hikayesini içeriyor ve tam 4.032 sayfa! Kitabın genişliği 322 mm iken ağırlığı da 8.04 kg.

 

 

4. Dünyanın en yavaş satılan kitabı

Dünyanın en yavaş satılan kitabı "muhtemelen" David Wilkins'in antik Mısır dilinden Latinceye yaptığı Yeni Ahit çevirisi. Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından 1716'da yayımlanan kitaptan sadece 500 adet basılmış ve bu 500 adet kitabın tükenmesi 191 yıl sürmüş!

 

 

5. Dünyanın en geniş imzalı kitap koleksiyonu

Dünyanın en geniş imzalı kitap koleksiyonu California'dan Richard Warren'a ait. 1970 yılında, 16 yaşındayken kendi kütüphanesini kurmaya başlayan Warren'ın koleksiyonunda bizzat yazarları tarafından imzalanmış 2381 kitap bulunuyor. Warren bu tutkusu uğruna birçok yere seyahat edip kitaplar imzalatmış. Koleksiyonu genişledikçe yazarlardan imzalı kitaplar da gelmeye başlamış.

 

 

6. Ödenen en yüksek kitap iade cezası

Kütüphaneye iade edilmekte gecikilen bir kitap için bugüne dek ödenen en yüksek ceza miktarı 345.14 dolarmış. 1955 yılında Emily Callenos-Simms'in Illinois'deki Kewanee Halk Kütüphanesi'nden ödünç aldığı Days and Deeds adlı kitabı iade etmediği her gün için iki cent ceza ödemesi gerekiyordu. Emily Callenos-Simms kitabı iade etmekte öylesine gecikti ki kitabı geri götürmeyi başardığında 345.14 dolarlık cezayla yüz yüze geldi.

 

 

7. En geniş katılımlı online kitap tartışması

24 saatlik bir sürede gerçekleştirilen en geniş katılımlı kitap tartışmasının 33.695 katılımcısı olmuş. Kanada'da, I Can Believe in Myself adlı kitap üzerinden gerçekleşen tartışmada asıl amaç pozitif ruh durumunu teşvik etmekti.

 

 

8. En genç yaşta kitap yayınlatan kişi

Dorothy Straight profesyonel yazarlık dünyasına ilk adımını attığında sadece 4 yaşındaydı! 1958 yılında doğan Straight, How the World Began adlı kitabını yazdığında takvimler 1962'yi gösteriyordu, yani küçük Dorothy 4 yaşındaydı. Kitap 1964 yılında Pantheon Books tarafından yayımlandı. Dorothy Straight bu kitabı aslında büyükannesi için yazmıştı.

 

kaynak: sabitfikir


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Nasıl Daha Fazla Kitap Okurum?

5.465 kez okundu 14 Aralık 2015

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 12 Şehir

25.376 kez okundu 31 Ağustos 2016

Orjinalini Aratmayan 10 Nefis Cover Şarkı

37.859 kez okundu 26 Ağustos 2016

Dünya Ekonomisi Üzerine En İyi Kitaplar

7.047 kez okundu 13 Ekim 2015

Kitap Kurtlarını Mutlu Edecek 5 Ortak Hediye

18.194 kez okundu 09 Kasım 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk