Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

!f İstanbul'da edebiyat ve sinema buluşması Şubat'ta başlıyor!

29 Ocak 2016 11:28

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18-28 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek. Bu yıl on beşincisi düzenlenecek olan festivalin bazı filmleri, edebiyat severlerin özellikle ilgisini çekecek gibi görünüyor.

 

Masumiyet Müzesi’nin İstanbul’u

 

Grant Gee’nin yönettiği Masumiyet Müzesi filmi, Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi, Kara Kitap ve İstanbul kitaplarından yola çıkarak kurduğu şiirsel ve büyülü İstanbul’u anlatıyor. Masumiyet Müzesi romanının karakterlerinden -Füsun’un arkadaşı- Ayla’nın on iki yıl sonra İstanbul’a gelişini izlediğimiz ve bu süreçte şehirde yaşanan değişimi dış sesten dinlediğimiz film, Boğaz’ın geçitlerinden geçerek bizi İstanbul'un geceleri kimsesizleşen sokaklarında karanlık bir yolculuğa davet ediyor. Masumiyet Müzesi, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

 

Dört yönetmenden John Berger portresi

 

1973 yılında yaşadığı şehri terk edip İsviçre Alpleri’nde küçücük bir köy olan Quincy’ye yerleşen John Berger’i merkezine yerleştiren Quincy'de Mevsimler: John Berger'ın Dört Portresi (The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger), dört kısa filmle Berger’in gündelik yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. Aralarında Tilda Swinton’ın da olduğu dört yönetmenin kısalarından oluşan film, seyirciyi doğanın ve hayvanların Berger’in yazılarındaki ayrıcalıklı yerinden günümüz siyasi sorunlarına ve yeni direnme biçimlerine götürüyor.

 

David Foster Wallace’ın yolculuğu

 

2008’de intihar ederek yaşama veda eden David Foster Wallace’ın 1996 tarihli kitabı Infinite Jest’in tanıtımı kapsamında çıktığı “kitap turunu” işleyen Yolun Sonu (The End of the Tour), söz konusu tur sırasında ona eşlik eden Rolling Stone yazarlarından gazeteci David Lipsky'nin aynı adlı kitabından uyarlama. Postmodern edebiyatın en önemli temsilcilerinden sayılan Wallace’a hayat veren Jason Segel'in yere göğe sığdırılamayan oyunculuğuyla yılın en iyileri arasına şimdiden giren filmde, Jesse Eisenberg de gazeteci Lipsky’yi canlandırıyor.

 

Diğer uyarlamalar

Patricia Rozema’nın Jean Hegland’ın aynı adlı romanından uyarladığı ve evlerinden uzakta, elektriksiz ve insansız bir ortamda bir başlarına kalan iki kız kardeşin hikayesini konu alan Ormana Doğru (Into the Forest); John Niven’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve yılın en sert İngiliz filmlerinden kabul edilen Arkadaşlarını Öldür (Kill Your Friends); Naomi Klein’ın yerkürenin kapitalizmle olan savaşını irdelediği aynı adlı kitabından eşi Avi Lewis’in yönetmenliğinde çekilen İşte Bu Her Şeyi Değiştirir (This Changes Everything) ve Marielle Heller’ın Phoebe Gloeckner’in aynı adlı çizgi romanından uyarladığı ve 1970'li yıllar San Francisco’sunda yaşayan Minnie adlı genç bir kadının cinselliğe dair hislerini ve düşüncelerini anlatan Bir Genç Kızın Gizli Defteri (The Diary of a Teenage Girl) festivalin diğer kitap uyarlamaları arasında yer alıyor.

 

 

Yakın zaman önce aramızdan ayrılan David Bowie için de özel bir bölüm ayrılmış !f İstanbul’da. “David Bowie…” başlıklı bölümde Bowie’nin ilk filmi olan kült bilimkurgu -Walter Tevis’in aynı adlı romanından uyarlanan- Dünyaya Düşen Adam (The Man Who Fell to Earth) ve vampir filmlerine yepyeni bir soluk getiren Açlık (The Hunger) yenilenmiş kopyalarıyla yer alacak.

 

Festivalle ilgili daha ayrıntılı bilgi için: www.ifistanbul.com


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Eyvallah Kitabından En Etkileyici 15 Alıntı

134.513 kez okundu 10 Eylül 2015

Konstantiniyye Oteli'nden 15 Etkileyici Alıntı

4.607 kez okundu 09 Eylül 2015

Huzur Kokan 8 Fotoğraf İle: Portofino

4.480 kez okundu 31 Ekim 2016

En Çok Satan 10 Erotik Roman!

86.109 kez okundu 03 Ağustos 2016

Neden Kitap Okurken Uykumuz Gelir?

8.951 kez okundu 12 Temmuz 2015

Kürk Mantolu Madonna Film Oluyor

58.107 kez okundu 21 Eylül 2016

Aziz Nesin’in bilinmeyen soyadı öyküsü

8.564 kez okundu 16 Haziran 2016

Dünya Ekonomisi Üzerine En İyi Kitaplar

7.037 kez okundu 13 Ekim 2015

Dünya Edebiyatı’nın En Güzel 15 Aşk Romanı

13.278 kez okundu 28 Eylül 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk