Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

En İyi 2. Abdülhamit Roman ve Kitapları

28 Mayıs 2015 23:58

2. Abdülhamit hakkında yazılan yüzlerce eserden en iyilerini sizler için toparladık.

1.Sultan Hamid Düşerken

 

Kitap Hakkında: Nahid Sırrı Örikin tutumu, İkinci Meşrutiyetten, İttihat ve Terakkiden, Sultan Hamidden söz açan öteki romancıların tutumlarına hiç mi hiç benzemiyor: İttihat ve Terakkinin zorbalığına karşı çıkıyorlardı o romancılar ama hiçbirinin aklından 31 Martı sevimli göstermek ya da Sultan Hamidi tutmak geçmiyordu; oysa Nahid Sırrı Örikin gönlü de, kafası da Sultan Hamidden yana.Ne varki Balzacın kralcı oluşu toplumsal gerçekliği nesnel gelişmesi içinde vermesine nasıl engel olmamışsa Nahid Sırrının Sultan Hamidden yana olması da toplumumuzun belirli bir tarihsel kesitini bütün gerçekliğiyle yansıtmasına engel olmamış.-Fethi NaciNahid Sırrı Örik, statik kuralları belirlemiş somut bir tarihsel dönemden, dinamik ve sürekli olarak değişen somut bir tarihsel döneme geçişi, Nimetin (somut) bireysel tarihiyle temellendirir. İki meşrutiyet arası dönemde sıradan, alelade ve herhangi bir paşa kızı olan Nimet, bu devingen somut tarih içinde, akılalmaz ölçüde tutkulu ve hırslı (kocasını Abdülhamidden sadrazamlık istemeye sevk edecek kadar) bir Balzac ya da Dostoyevski tipine dönüştürür.-Hilmi YavuzTürk Edebiyatında klasik roman var mı tartışmalarına kesin yanıt: Sultan Hamid Düşerken Oğlak Klasikleri dizisinde yayımlanıyor...

2. İsyan Günlerinde Aşk

Kitap Hakkında : Yakın tarihimize damgasını vuran 31 Mart Vakasının çevresinde gelişen İsyan Günlerinde Aşk, insanın en derinlerinde saklı olan duyguları bile şaşırtıcı bir aydınlıkla gösteren bir roman. İnsanları ustalıkla anlatırken tarihin de onlar gibi sırları, yalanları, ihanetleri, asla açığa çıkarmaya yanaşmadığı karanlık yanları olduğunu hatırlatıyor. İsyan Günlerinde Aşk, bütün bir yüzyılı sarsan bir ayaklanmanın içinde yaşayanların aşkları, tutkuları, acılarıyla dokunmuş. Bu kitabı okuduktan sonra bir daha unutamayacaksınız. Aşkı ve insanı pek az yazar onun gibi anlatabildi...

3. Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı

Kitap Hakkında : Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı kurtlarla çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adamın mirasının paylaşılması konusu 1850'lerde gündeme gelmişti. 1878'de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye'de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz'e yapıldı darbe, sonra V. Murad'a. Sanıldı ki, Osmanlının kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, ‘Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız, demişti.

Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle ‘kıta kapma oyunu oynayacaktı.
Kızıl Sultan demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlının paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa'ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa'nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti.

4. Abdülhamid Son Hükümdar

Kitap Hakkında : Tarihi romanlarıyla bestseller listelerine taht kuran ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu’dan çok konuşulacak, sürükleyici bir roman daha! “Abdülhamid” ile Osmanlı tarihinin en çok merak edilen yıllarına kapı aralamaya hazır olun! Sultan II. Abdülhamid’in sırlarla dolu dünyasına açılan bu kapıdan girdiğinizde kendinizi Ulu Sultan’ın tartışmalar yaratan politikaları arasında koştururken bulacaksınız.


Yıllarca Kardeşlik Örgütü’nde eğitim almış üç anarşist yoldaş eşliğinde Paris’te başlayan bu gizli serüven, soluk soluğa bir kovalamacanın ardından İstanbul’daki suikasta uzanacak. Tam her şey bitti derken kendinizi asıl hikâyenin içinde, Sultan Abdülhamid’in karşısında bulacaksınız. İşte şimdi aklınıza takılan soruları sorma vaktidir: 93 Harbi’nde neler yaşandı? Filistin meselesi nedir? Meşrutiyet’e geçiş nasıl cereyan etti? Meclis-i Mebusan neden dağıtıldı? Ve 31 Mart Olayı…

Padişah ile genç yoldaşlar hararet içerisinde tartışırken siz de bizzat saraydaymış gibi akıl oyunlarına kapılacak; dostun, düşmanın, ihanetin ve sevdanın nereden çıkacağı belli olmayan bu sürükleyici romanda başrolü oynayacaksınız.

5.Bir Anlık Gecikme

Kitap Hakkında : Tartışmalı konuların usta kalemi Reha Çamuroğlu bu kez de II. Abdülhamite düzenlenen suikastı ele alıyor. Ermeni komitacılar, Belçikalı bir anarşist, Türk casuslar ve Kızıl Sultanın kendisi... Tarih ise 21 Temmuz 1905, günlerden Cuma. Yıldız, şiddetli bir patlamayla sarsılır. Amaç Kızıl Sultanı ortadan kaldırmaktır. Reha Çamuroğlunun başarısızlığa uğramış bu girişim üzerine yazdığı roman Osmanlı İmparatorluğunun, Kızıl Sultanın son günlerine ışık tuttuğu kadar, Osmanlı İmparatorluğu üzerine oynanan oyunları ve oyunların yurt içindeki yankılarına da yakından bakıyor. Üstat olarak kabul gören bir şairin şiirinden bir dizenin arka planı: Bir Anlık Gecikme Bundan yüzyıl önce 1905de II. Abdülhamite yapılan suikastı ele alan Bir Anlık Gecikme, bir roman olarak yazılmış olsa da, tarihin karanlık yüzü üstüne bir çalışma aslında. Tevfik Fikretin Bir Lahza-i Teahhur dizesini içeren şiirinden yola çıkan roman, bir an içinde değişen tarihi ele alıyor. 1905de Ermeni Komitacılar II. Abdülhamite başarısız bir suikast düzenlerler. Ermeni halkının iradesini doğrudan yansıtmayan bu suikast baştan ölü doğmuş bir eylemdir. Yapanların, uygulayanların bile tam inandığı bir eylem değildir aslında. O günlerin polis teşkilatı, herkesin herkesi izlediği atmosferini de gayet iyi yansıtan Bir Anlık Gecikme, çökmekte olan bir devletin son direnişlerini, içten ve dıştan yapılan baskılar karşısında ayakta kalma savaşını da anlatıyor. Ve tabii zeki olduğu kadar kurnaz da olan II. Abdülhamitin ve çevresindeki paşaların oynadıkları siyaset oyunlarını gözler önüne seriyor. Siyaset sahnesinin o son derece kaypak zemininde sergilenen bir gösterinin romanı Bir Anlık Gecikme.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Tüm Zamanların En İyi 14 Soygun Filmi

39.923 kez okundu 25 Şubat 2016

2000'li Yılların En İyi Uyarlama Filmleri

14.087 kez okundu 21 Ekim 2015

Görülmemiş Fotoğraflarıyla Frida Kahlo

4.412 kez okundu 07 Eylül 2015

Hayvanseverlerin İlgisini Çekecek 10 Keyifli Kitap

4.414 kez okundu 08 Ağustos 2016

Sevgi Üzerine 12 Anlam Dolu Söz

6.541 kez okundu 29 Aralık 2016

Andrei Tarkovsky'den Hayat Yolculuğu Üzerine

8.156 kez okundu 30 Kasım 2016

Okuyucusunu En Çok Etkileyen 20 Erotik Roman

92.819 kez okundu 28 Eylül 2016

İnsan Kendini Nasıl Değiştirir?

8.724 kez okundu 11 Aralık 2015

Hugh Jackman'ın Oynadığı En İyi 21 Film

19.577 kez okundu 10 Mart 2016

Filozofların Hayatlarını Konu Almış Filmler

25.028 kez okundu 13 Kasım 2015

Amélie’yi Sevenlerin İzlemesi Gereken 10 Film!

14.209 kez okundu 15 Şubat 2016

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 12 Şehir

25.372 kez okundu 31 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk