Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

En İyi 10 Hubble Manzarası Seçildi!

17 Kasım 2016 13:03

Hubble'nin görüntüleme bilimi başkanı Zoltan Levay, çektiği fotoğraflarla bizleri yıllardır büyüleyen uzay teleskobunun en güzel 10 göksel karesini seçti.

 

Spiral NGC 1300 Galaksisi

Hubble tarafından çekilen bu büyüleyici görsel ayrıntılarla dolu: Parlak mavi genç yıldızlar, parlak galaksi çekirdeği etrafında spiraller çizen toz kanalları, uzaklarda parıldayan galaksiler. "İçinde kendinizi kaybedebilirsiniz." diyor Levay...

 

 

Carina Bulutsusu

Bir kaç Hubble görselinin birleştirilmesiyle oluşturulan bu panaromik fotoğrafda doğan ve ölen yıldızlar kozmik bir kargaşa yaratıyor. "Görsel olarak o kadar zengin ki" diyor Levay, "birleştirmesi çok büyük çaba gerektirdi. Favorilerden biri olması kaçınılmazdı."

 

 

Spiral Sombrero Galaksisi

Levay için duygusal olarak nitelenen bu fotoğraf, gecelerce bu manzarayı teleskopla izlediğini de anlatıyor.

 

 

V838 Monocerotis

V838 Monocerotis yıldızının etrafında genişlediği görülen düzensiz bir toz bulutu göze çarpar. Gerçekte, patlamayla genişleyen yıldız ışığı toz bulutunu daha çok aydınlatıyordu. Levay: "İnsan ömrü süresince bu denli belirgin bir değişimi görebilmek çok nadir bir şey." diyor.

 

 

Süpernova Patlama Kalıntısı 

Gökyüzünde asılı duran, hayaletimsi bir çembere benzeyen nesne, aslında 23 ışık yılı çapında bir gaz balonu, ilk olarak gökyüzünde 400 yıl önce gerçekleşen bir Süpernova patlamasının kalıntıları. "Bu görselin sadeliği unutulmaz, ama aynı zamanda da yanıltıcı." diyor Levay. Balonun yüzeyini dalgalandıran ve şeklini bozan çok sayıda kuvvet var.

 

 

Ölmekte Olan Bir Yıldız

Ölmekte olan bir yıldızdan çıkan gaz bir kelebeği andırıyor. Tül gibi kanatları dış katmanın atılmasıyla oluşmuş. NGC 6302 gibi gezegensel bulutsular, Hubble'ın en popüler görsellerinden bazılarını ortaya çıkardı. "Çok güzeller," diyor Levay, "ama aslında bunları şekillendiren dinamikler ve olaylar çok karmaşık."

 

 

Samanyolu

Bu derin odaklı görseldeki parlak yıldızlar Samanyolu'na ait bize yakın yıldızlar. Fotoğraftaki diğer yıldızların çoğu, alttaki küme de dahil olmak üzere, Andromeda galaksisinde bulunuyor. Milyarlarca ışık yılı uzakta ise galaksiler bir bütün olarak parıldıyor. "Çok etkileyici durmayabilir ama tek bir görselde kozmosun tüm genişliğini görüyoruz." diyor Levay.

 

 

Arp 273

300 milyon ışık yılı uzakta birbirlerine yaklaşıp birleşmeye hazırlandıkları sırada kütleçekim kuvvetlerinin etkileşimi sonucu bükülüyorlar. "Benim gözümde sanki dans ediyorlarmış gibi görünüyor, birbirlerinin etrafında sonsuzluğa dek dolaşacak ve en sonunda birleşecekler." diyor Levay.

 

 

Atbaşı Bulutsusu

Hubble’da bulunan Geniş Alan Kamerası 3, kızılötesi dalga boyunda Atbaşı Bulutsusu’nun içine benzersiz bir ayrıntıyla bakıyor. Gökbilimin klasik ilgi alanlarından biri olan bulutsu, normalde parlak fonda koyu renk olarak görünüyor. Ancak Hubble, yıldızlararası toz ve gaz örtüsüne nüfuz ediyor. Levay, bunun, NASA’nın planladığı kızılötesi James Webb Uzay Teleskobu’ndan beklenmesi gereken görüntüler konusunda ipucu verdiğini söylüyor.

 

 

Tarantula Bulutsusu

Enerjiyle parıldayan bir grup genç yıldız Tarantula Bulutsusu’nun karmaşık tozundaki açıklığı aydınlatıyor. Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğrafları halka ulaştırmakla görevli Zoltan Levay için bu görüntünün karşı koyulmaz bir dinamizmi var. “Yıldızlar doğuyor, yıldızlar ölüyor,” diyor. “Büyük miktarda madde hareket halinde.”

 

Tüm kamera ve ekipmanlar için göz atın!


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/fotografmakinalari.jpg
FotoğrafMakinaları.com

ListeKitap Sponsoru


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/fotografmakinalari.jpg
FotoğrafMakinaları.com

ListeKitap Sponsoru


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

11 Madde ile Tuncel Kurtiz'in Hayatından Kesitler

15.475 kez okundu 27 Eylül 2016

Elif Gibi Sevmek Kitabını Okumak İçin 7 Neden

10.872 kez okundu 19 Mayıs 2015

Anne ve Babalar İçin 9 Çocuk Eğitimi Kitabı

13.630 kez okundu 19 Temmuz 2016

'Toz' Prömiyere Hazırlanıyor

7.517 kez okundu 01 Eylül 2016

Kitap Severlerin 10 Favorisi

37.562 kez okundu 20 Mayıs 2015

En Sevilen 12 Uyarlama Dizi

34.063 kez okundu 09 Eylül 2016

Edebiyat Tarihinin Birbiri İle Düşman 12 Yazarı

12.613 kez okundu 18 Ağustos 2016

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?

25.381 kez okundu 18 Ocak 2016

Kadın Sesi Değmiş 10 Şarkı

15.169 kez okundu 21 Eylül 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk