Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Edebiyatın bayrağı öykülerle yükseliyor!

04 Aralık 2014 14:57

Edebiyatın bayrağı öykülerle yükseliyor!

Gençlerin dikkatini öyküye çekerek, edebiyatımıza    yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan Zeynep  Cemali Öykü Yarışması 5. yılında! 6, 7 ve 8. sınıf  öğrencileri, 2015 için bu kez “cesaret” öyküleri  yazıyorlar.

 Çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatının öncü yayınevi Günışığı  Kitaplığı’nın, usta öykücü Zeynep Cemali anısına her yıl  düzenlediği Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na Türkiye  genelinde6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerikatılıyor. Katılımın her yıl  arttığı yarışmanın 2015 başvuruları çoktan başladı.Yurt çapında duyurulan yarışma için son başvuru tarihi 20 Mayıs 2015.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2015 yılı teması, Cemali’ninGüzelce’de Bir Kaçak, Memoromanındaki,“Yüzlerindeki kararlılık, gelecek günlerin muştusu gibiydi,”cümlesinden yola çıkılarak “cesaret” olarak belirlendi. 2015 yılı seçici kurulu; Ayfer Gürdal Ünal, Behçet Çelik, Neslihan Önderoğlu, Yalvaç Ural ve Dr. Müren Beykan’dan oluşuyor.

Proje Başkanı, Günışığı Kitaplığı Yayın Yönetmeni Müren Beykan, yarışmaya yollanacak öykülerin yılın teması ve tema cümlesinin kılavuzluğunda kaleme alınması gerektiğini hatırlatıyor. Yarışmaya katılımın kurumsal değil, bireysel olduğunu; dolayısıyla, okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından herhangi bir eleme yapılmadan, yazılan tüm öykülerin yarışmaya gönderilmesini beklediklerini vurguluyor. Gençlerin, büyüklerinden yardım almadan özgün metinler oluşturması, değerlendirmede aranan en önemli ölçütlerden.

Türkçe’nin yanı sıra farklı branşlardan öğretmenlerin de, öykü yazmaya hevesli öğrencilerini yönlendirmesinin, onlara yarışmaya katılımları için önderlik etmelerinin çok değerli olduğunu söyleyen Beykan, gençlerin özgürce yazmasının önemine işaret ediyor. “Gençlerin yüreklendirilmesi, cesaretli öykülere yönlendirilmesi, düşünen, sorgulayan bir nesli yaratmaya da yardımcı olacaktır. Yarışmalar edebiyat bayrağını yükseltmeye yarayacak, edebiyatsa özgürlük demek. Dün de, bugün de,” diyor.

Her yıl Cemali’nin roman ve öykü kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işleyen yarışmaya katılan binlerce genç, bugüne dek öykülerini, 2011’de “kardeşlik”, 2012’de “hoşgörü”, 2013’te “arkadaşlık” ve 2014’te “umut” üzerine yazdılar.

Kaynak:milliyet.com


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Şehir hayatını bir de böyle düşünün!

5.856 kez okundu 29 Ocak 2016

Tutunamayanlar Artık İngilizce'de!

5.550 kez okundu 19 Aralık 2016

Eylül'de İzlemeden Geçilmeyecek 5 Film

81.029 kez okundu 15 Eylül 2016

Yaşam Dolu 20 Kürtçe Kelime

63.499 kez okundu 20 Eylül 2016

Ray Bradbury’den Genç Yazarlara 12 Tavsiye

4.337 kez okundu 18 Ağustos 2016

Affedilmeyen Yazar Knut Hamsun ve Hikayesi

6.781 kez okundu 03 Şubat 2017


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk