Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Dersaadette Sabah Cesetleri: Bir Ali Canib Polisiyesi

08 Aralık 2016 11:52

Polisiye romanının kendi okurunu seçmesi gibi bir tavrı var. O; okuruna elini uzatır, göz kırpar, dilini çıkarır-bir şekilde- okuruna ulaşır.

Polisiye romanı okuru ve yazarı kurguda, eşzamanlı olmadığı halde, birlikte düşünür, birlikte ilerler. Yazar ve okur kurguda aynı odanın içinde eşitlenmiş vaziyettedir. Olay, muhtemel şüphelilerle birlikte bu odanın içindedir. Bu odanın içinde merak, heyecan ve zekâ aynı masanın üç ayağı gibi mükemmel dengelenmelidir. Polisiye romanlarında tasvir ve tahliller yazarın üslubuyla alakalıdır, yazar dozu kendi belirler. Polisiye romanlarının kahramanları da genellikle tip olarak karşımıza çıkar.

 

Dersaadette Sabah Cesetleri, Mustafa Fırat’ın polisiye romanı, haylaz bir çocuk gibi dikkatimi çekip kendini bana okutturdu. Bir kitap okurken, özellikle de roman, okuma sürecinde beni saran duyguyu ve düşünceleri önemserim.

Roman kendini çok rahat, bir çırpıda okutuyor. İlahi bakış açısıyla yazılmasına rağmen Fırat, okuyucuyu sıkacak romanın akışını sekteye uğratacak tahlil ve tasvirlere nerdeyse hiç girmemiş. Tasvir ve tahliller polisiye romanda olması gerektiği kadarla sınırlı kalmış. Olaylar ve olayların sürükleyiciliği kahramanların (tiplerin) önünde gidiyor. Tahlillere fazla girmemesi Fırat’ın karakter değil de tip yaratmak gayretinin bir sonucu olarak da değerlendirilebilir. Polisiyelerin önemli özelliklerinden olan suçun derinliğine veya toplumsal nedenlerine fazla girmemesi de romanın sürükleyiciliğini önemli oranda etkilemekle birlikte okura verdiği rahatlığın yanında okur kitlesini de çeşitlendirmiştir.

 

Fırat, okuyucuya ”kim yaptı” sorusunu sordurtmaktan ziyade “ne olacak” sorusunu sordurtuyor. Bunu da tarihi şahsiyetler ve tarihi olaylar yardımıyla veriyor. Romanın tarihi bir atmosferde tarihi bir dönemi de işaret etmesi zirve noktalarına olumlu katkılar sağlamıştır. Bunu aynı zamanda devrin sosyal ve siyasal eleştirisi olarak da algılayabiliriz. Elena’nın şahsında azınlıklara bakışını da şu cümlelerle ifade ediyor: “Gerçekten vatanını satan Türkler olduğu gibi, vatanı, bellediği bu topraklar için canını verecek Elena gibi Rumlar da vardı. Bu karanlık günler geçtiğinde birbirlerinin yüzüne bakabileceklerdi." (sf.52) Bu cümleler,5-6 Eylül olaylarına bir gönderme gibi. Özellikle bir suç şebekesinin Elena’nın yardımıyla çökertilmesi manidardır.

 

 

O dönemin panoramasını Fırat’ın birkaç cümlesiyle verecek olursak: “Karakollara yabancı zabitler ve işgalcilerle işbirliği yapan Rum ve Ermenileri atıyorlar. İsimlerini önceden aldıkları polisleri ya da beğenmediklerini görevden alıp Malta’ya sürüyorlar."

Mustafa Fırat’ın dönemine ait eleştirilerini gösteren bir diğer cümlesi Enver Paşa için sarf ettiği cümlede saklı: “Enver Paşa’nın rütbesinden de büyük hırsına kurban ettik ülkeyi…”(sf.85)

-Ordusuz Harbiye Nezaretine silahları alınmış zaptiye kuvvetleri yakışır…(sf.94)

 

Kahramanlarından Süleyman Nazif, çok sınırlı bir yer kaplasa da romanın asıl ağırlık noktası o. Halit Ziya için Ahmet Cemil ne ise Fırat için Süleyman Nazif de o. Tarihi bir karakter olan Süleyman Nazif, Mustafa Fırat’ın kaleminde Milli Mücadele Dönemi ideal Jön Türk tipidir.

Başkahraman Ali Canib’i idealize eden Fırat, onu bütün duygusallığından arındırarak mantıklı ve akılcı çözümler yapabilen bir tip olarak şekillendirir. Ziya o şartlar altında memleketin realist akılcı tiplere ihtiyacı vardı. Bu açıdan bakıldığında romanın realist unsur taşıdığını söylemek mümkün.

Polisiye romanlar, buhranlı dönemlerin yazın türüdür. Tam da memleketin en buhranlı dönemine denk gelmesi açısından da önemli bir yere sahip.


 

Dersaadette Sabah Cesetleri, Mustafa Fırat

Mühür Kitaplığı 2016

Aralık 2016

Atilla Yaşrin


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Korku Filmlerinden Unutulmayan 11 Replik

20.556 kez okundu 02 Eylül 2015

Şehirler Üzerine En İyi 10 Kitap

6.809 kez okundu 08 Ocak 2015

Arkadaşlığın Kaç Türü Vardır?

7.958 kez okundu 14 Temmuz 2015

Birkaç Kez İzlemeniz Gereken, Beyin Açan 10 Film

138.832 kez okundu 02 Kasım 2016

Gerçek Seri Katillerin Hayatından Uyarlama 30 Film

11.008 kez okundu 28 Aralık 2015

Edebiyattan Uyarlanan En İyi 25 Sinema Filmi

35.405 kez okundu 24 Kasım 2016

En Sevilen 12 Uyarlama Dizi

32.889 kez okundu 09 Eylül 2016

Bizim Yunus'un 7 Başlıkta Yaşam Öyküsü

49.651 kez okundu 12 Ağustos 2016

Moral Bozukluğuna İyi Gelecek Öneriler

15.154 kez okundu 25 Aralık 2015

Elinizden Bırakamayacağınız 10 Kitap !

5.090 kez okundu 02 Ocak 2015

Melankoli ve Yalnızlık Temalı 10 Film

21.345 kez okundu 11 Eylül 2015

Neden ve nasıl arkadaş seçeriz?

8.631 kez okundu 16 Mayıs 2016

Hapiste Yazılan 5 Büyük Kitap

5.512 kez okundu 23 Şubat 2017


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk