Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Carl Sagan ve 10 Unutulmaz Sözü

26 Aralık 2016 04:13

Yaşamının odak noktası "gerçeğe ulaşmak" olan gökbilimci ve astrobiyolog. Bilim üzerine yaptığı çalışmalarla adını sıkça duyurmuş ve asıl ününü 1980 yılında yayınlanmaya başlayan Cosmos serisiyle kazanmıştır. Bİrçok kişi tarafından kabul edilir ki bilimde milyonlarca insana yol ayrımı yaşatmıştır. En zor kavranabilecek olayları dahi herkesin anlayabileceği şekilde dile indirgemesini bilmiştir. Hitabet tarzı ve ses tonunun kalitesi, sözlerinin insanların içine dokunmasına sebep olmuş ve böylece büyük bir hayran kitlesini etrafında toplamıştır. Onun peşinden gidenler sadece bilimle ilgilenenler değil, hayata anlam katmaya çalışan insanlardır. Sagan bize öğretmiştir ki "soluk mavi nokta" üzerinde kibre, öfkeye ve nefrete yer olmamalıdır.  

Onun yüreğimize dokunan sıcak gülümsemesi, daha güzel bir dünyanın bizim için asla uzak olmadığını tekrar tekrar hatırlamamıza sebep olur.  

 

 

Carl Sagan der ki "Bilimi açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor, aşık olunca bunu tüm dünyaya duyurmak istersiniz." Böyle bir sözün sahibi elbette bildiklerini sözcüklere mümkün olduğunca çok dökmüştür. Gelin onun aklımıza kazınacak sözleri arasında yerimizi ve kendimizi bulalım.  

 

1-

".....bizleri oluşturan tüm atomlar kanımızdaki demir, kemiklerimizdeki kalsiyum, beyinlerimizdeki karbonlar milyarlarca yıl önce binlerce ışık yılı uzaklıktaki kırmızı dev yıldızlarda üretilmiştir. Aslında hepimiz 'yıldız çocuklar'ız."  

 

2-

"Yeterince uzun bir süre aldatılmışsak aldatmacayı ortaya koyan bütün kanıtları reddederiz."

 

3-

"Katı gerçeklerle yüzleşmek, içimizi rahatlatan masallara inanmaktan çok daha iyidir."

 

4-

"Duygusal olarak en güçlü olduğumuz konularda daha kolay gülünç duruma düşürürüz kendimizi."

 

 

5-

"Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu."

 

6-

"Evrende yalnız olduğumuzu düşünmek, okyanustan bir bardak su alıp balinalar yok demekle aynı şey."

 

7-

"Kozmos'un keşfi, kendi kendimizi keşif yolculuğudur."

 

8-

 

9-

"Muhteşem biɾ şey, biɾ yeɾleɾde keşfedilmeyi bekliyoɾ."

 

10-  

"Kitap bir ağaçtan yapılmıştır. Koyu renk boyalı kargacık burgacık çizgilerin çizildiği ve adına yaprak denen parçaların bir araya getirilmesinden oluşur. Bu kitaba bir göz attığınızda, başka bir insanın seslenişini duyarsınız; binlerce yıl önce ölmüş birisinin sesidir bu. Binlerce yılın geçtiği zaman köprüsünün ötesinden yazar, kitabı aracılığıyla size, zihninizin içine açıkça ve sükunetle bir şeyler aktarıyordur. Yazı, insanların belki de en büyük icadıdır. Birbirlerini hiçbir zaman tanımamış, aralarına çağların girdiği insanları birbirine bağlayan en büyük araçtır. Kitap, zamanın zincirini çatır çatır koparır. insanların mucize yaratan sihirbazlıklarının bir kanıtıdır. " ( Cosmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları )

 

Voyager 1 uzay aracının uzayda uyutulmaya geçilmeden önce son bir fotoğraf çekme önerisi Carl Sagan'dan geldi. Gelen fotoğraf üzerine 1994 yılında esinlenerek yazdığı "Soluk Mavi Nokta" kitabında insanlık ve evren üzerine şunları söyler.

 

"Şu noktaya tekrar bakın. Orası evimiz. O biziz. Sevdiğiniz ve tanıdığınız, adını duyduğunuz, yaşayan ve ölmüş olan herkes onun üzerinde bulunuyor. Tüm neşemizin ve kederimizin toplamı, binlerce birbirini yalanlayan din, ideoloji ve iktisat öğretisi; insanlık tarihi boyunca yaşayan her avcı ve toplayıcı, her kahraman ve korkak, her medeniyet kurucusu ve yıkıcısı, her kral ve çiftçi, her aşık çift, her anne ve baba, umut dolu çocuk, mucit, kâşif, ahlak hocası, yoz siyasetçi, her süperstar, her "yüce önder", her aziz ve günahkâr onun üzerinde - bir günışığı huzmesinin üzerinde asılı duran o toz zerresinde.

 

Evrenin sonsuzluğu karşısında dünya çok küçük bir sahne. Bütün o generaller ve imparatorlar tarafından akıtılan kan nehirlerini düşünün, kazandıkları zaferle bir toz tanesinin bir anlık efendisi oldular. O zerrenin bir köşesinde oturanların başka bir köşesinden gelen ve kendilerine benzeyen başkaları tarafından uğradığı bitmez tükenmez eziyetleri düşünün, ne çok yanılgıya düştüler, birbirlerini öldürmek için ne kadar hevesliydiler, birbirlerinden ne kadar çok nefret ediyorlardı.

 

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

 

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

 

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza." 

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/metinozdemir.jpg
Metin Özdemir

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/metinozdemir.jpg
Metin Özdemir

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Video Oyunu Uyarlaması 10 Film

6.749 kez okundu 28 Ekim 2015

Stephen King Eserlerinden Uyarlanan En İyi 10 Film

35.393 kez okundu 09 Mayıs 2016

102 Ödüllük Kısa Film

14.758 kez okundu 20 Temmuz 2015

IMBD'ye Göre 2015'deki En Popüler 20 Komedi Filmi

17.956 kez okundu 11 Kasım 2015

Son Yılların En İyi 10 Yerli Filmi

194.798 kez okundu 28 Kasım 2016

En Çok Korkulan ve Yasaklanan 20 Kitap

6.207 kez okundu 05 Ekim 2015

Haydi oduncu, sen söyle! - Yunus Emre

6.157 kez okundu 09 Haziran 2015

Dünya Edebiyatında Öncü 22 İlk Edebi Eser

9.281 kez okundu 16 Haziran 2016

Dünyanın En Pahalı 10 Kitabı

17.691 kez okundu 21 Haziran 2016

A'dan Z'ye Tezer Özlü'den Alıntılar

7.211 kez okundu 19 Şubat 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk