Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Bu Kitap Yalnız Olmadığını Bil Diye Yazıldı: Eyvallah

27 Haziran 2015 10:06

‘Elif Gibi Sevmek’ kitaplarıyla 1 milyona yakın kişiye ulaşan Hikmet Anıl Öztekin, ruh halini ve beklenen yeni kitabı ‘Eyvallah’ı anlatıyor.

Hikmet Anıl Öztekin’in ilginç bir hikayesi var? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Trabzon’da dünyaya gelip 2 yaşında ailemle birlikte temelli olarak İstanbul’a yerleşmişiz. Biraz duygusal içine kapanık insanlardan saklı günlükleri defterleri notları olan bir çocukluk hayatım geçti. Biraz kalabalıklaştığında ortamlardan sıkılırdım, yalnızlık bana çokça sevdirilmiş bunu hissedebiliyorum. Üniversiteyi İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat Mühendisliğini bitirerek tamamladım. 

18 Yaşımda konuşabildiğim, muhabbet edebildiğim, nefes alabildiğim beni anlayabilen tek insan ‘ Elif ‘ gitti. Sanki bir insan değil de başka şeyler gitti benden. 

Sonra anladım ki meğer çok başka şeyler vermek için gitmiş. Kalışıyla mutlu bir Anıl olacakken, gidişi dünyayı dünyayı sevenlere bırakan yağmurlu akşamlarda kendi demlediği çayla demlenebilen bir Hikmet olduk. 

 

Kendinizi yazar olarak ya da bir şair olarak tanımlamıyorsunuz. Bu daha çok mütavaziliğinizden mi kaynaklanıyor? 

Yazarlık ödüller, başarılı şiirler ilgimi çekmiyor. Dolayısıyla ilgilenmediğim bir sahada ünvan yakıştırmıyorum kendime. Öldüğümde yazar, edebiyatçı Hikmet Anıl olarak anılmak beni rahatsız edecektir. Hocam diyenler oluyor bazen, rahatsız oluyorum. Yapabildiğim tek şey Allah için sevmek. Başka hiçbir davamız, yolumuz yoktur. Diğer tüm yollar insanlar tarafından güzelce aralarında paylaşılıyor. 

Gençlerin sevmeye, sevmeyi öğrenmeye ihtiyacı var. Güzel sevmek diye birşey bu. Güzel sevince güzel yaşıyorsun. Evinden çıkınca o çiçeğe basamıyorsun artık. Yağmur yağınca kapalı bir yer aramıyorsun, ıslanıyorsun rahmet altında. Kimsesiz bir hayatta çayla, kitaplarla, kağıtlarla dertleşebiliyorsun. 

Sevmek tüm ünvanların üzerindedir. Bundan dolayı edebiyatçı, yazar, şair olmak yerine sevmeye talip olmak mizacımıza daha uygun. Bir adam vardı, ne güzel seviyordu desinler benim için. Yazdıklarımı okuyup kötü sevmelerden ve haramlardan uzak dursunlar Elif’in nardan hasretini daha çok sırtımızda taşırız biz. 

 

Sizleri aslında herkes Elif Gibi Sevmek kitabıyla tanıdı. Ve bu kitaplarla bir milyona yakın baskı yaparak çok büyük bir başarıya imza attınız. Kitaplarınız neden sevildi sizce? Ne anlattınız?

Türkiye’de kitap çok az okunur, şiir kitabı ise nerdeyse hiç okunmaz. Bu kitabın sevilmesinin sebebi, kitabın içi şiir formatında olsa da okuduğunuzda başka birşey fark ediyorsunuz. Bunlar kafiye tutturmak için yazılmış şiirler değil. Bunlar Hikmet’in Elif’ini Allah’tan isteyişleri. Onun için yazdığı dualar. Çünkü Hikmet inanıyor, Elif’i kendisine yaza yaza bir gün de Hakk murad edecek ve Elif’i Hikmet’e yazacak… 

İnsanlar bu çocukça samimi sohbeti sevdi. Onlarla kağıtlar üzerinden muhabbet ediyoruz. Dünya’nın her köşesinde insanlar kendilerini anlayacak birilerini bekliyor. Dertleşecek insan arıyorlar, işte bu kitaplarda ve yeni kitap Eyvallah’ta muhabbet ediyoruz. Kendileri gibi düşünen birilerinin hala var olduğunu anlatıyoruz..

Kitaplarınız bu denli tutmasaydı yine de yazmaya devam eder miydiniz? Edebiyatın yeri sizde nedir?

Bir arkadaşımızın talebiyle çok kısıtlı sayıda basılan Elif gibi Sevmek çok farklı noktalara geldi. Belirttiğim gibi edebiyat yapma gibi bir amacım yok, edebiyatçıların işi bu. Biz seviyoruz, insanlar sevmeye çalışıyor ve kitaplarda buluşuyoruz. Okunmak bir yerlere gelmek gibi bir talebimiz yok. Edebiyat inandığımız yürüdüğümüz yolda güzel çiçeklerden biri. Elimize alır koklarız/okuruz hoş hisseder ve yolumuza devam ederiz…

 

Yeni kitabınız Eyvallah raflarda yerini aldı. Biraz bahseder misiniz? Yine bu kitapta şiirlerle karşılaşacak mıyız? Yoksa tamamen bir deneme mi?

Eyvallah’ta muhabbette derinlere iniyoruz biraz. Yine seviyoruz yine özlüyoruz ama bu sefer biraz daha derinlerde yüzüyoruz. Daha derinden kokluyoruz ve bu sefer çiçeğimizin ismi fesleğen. Evet Eyvallah fesleğen kokulu bir kitap oldu. Hayatımda özel bir yeri olan bu koku kitaba da çok yakıştı açıkçası. 

 

Kitabınızın arka kapak yazısında “Bu kitap yalnız olmadığını bil diye yazıldı” diye belirtmişsiniz? Biraz açabilir misiniz?

Derttaşlarımız çok iyi anlamıştır bu sözü. Son bir yılda 100 ün üzerinde etkinlik gerçekleştirdik ve her gittiğimiz yerde kardeşim sanki beni biliyorsun ve beni anlatmışsın diyor. Bu yeteneğimizden kaynaklı birşey değil. Aslında herkes seviyor ya da sevmek istiyor ama toplumdaki baskıdan dolayı birçok hissini ortaya koyamıyor. Evet yalnız değildir derttaşlarımız, bir çok büyük bir aileyiz ve evet erkekler de ağlar…

Eyvallah kitabınızla ne gibi bir başarı bekliyor sizi? Belli bir hedefiniz var mı? 

Kitabın girişinde de belirttiğimiz gibi bu kitap “ dünyaya hala daha alışamamış, tanıdığım ve tanımadığım herkese “ yazılmıştır. Büyükşehirlerde yaşayan ama dertleşecek kimsesi olmayanlar için yazılmıştır. Derdi dünya olan milyonlarca insan arasında derdi başka olan dostlar için yazılmıştır. Birbirini tanımayan ama birbirinin derdinden anlayan derttaşlar için yazılmıştır.

Başımıza güzel bir şey gelmesiyle sevinmemeyi, kötü gözüken birşey gelmesiyle de üzülmemeyi hayatımızın ortasına koymaya çalışıyoruz. Dolayısıyla kitabın ne kadar satılacağı okunacağı çok ilgilenmediğim konulardır.

 

Aşk için mi, İlahi Aşk için mi yazıyorsunuz? Sizce aşkın tanımı nedir?

Aşkın tanımını yapan tam olarak Aşk’ı anlamamıştır. Bilen anlatmaz anlatan da bilmiyordur derler. Hz. Mevlana ya sormuşlar aşk nedir diye, O da ‘’ben ol da bil!’’ demiştir. Üstüne söyleyecek söz var mıdır?

 

Sizi tasavvuf dışında da yazarken görebilecek miyiz? Yoksa ana çizginiz bu yönde mi devam edecek? 

Bol kitap okurum, lakin düşüncelerimi büyük okyanuslardan geçirsem de sadece edebiyat içeren bir kitap yazmayı düşünmüyorum.

Kitaplarınızı genelde nerelerde yazıyorsunuz? Ruh hallerinizden bahsedebilir misiniz? 

Hüzünlü bir insanım. Daha doğrusu hüzün bizi bulduğunda beri hüznünü saran şükür sebebi sayan biriyim. Eyvallah’ımız da aşkla burdan gelir. Yağmurlu kapalı kötü havaları seviyorum. Böyle havalarda dünya iyice yavaşlıyor ve beni yormuyor. Genelde geceleri yazarım. Bir yanımı Elif’in bıraktığı boşluğa, bir yanımı yağmura emanet ederim. Çay bir çok insandan daha samimi daha dostça geliyor. Çayla, yağmurla konuşulur mu?

 

İlk kitabınızı çıkarırken mutlaka yeni yazarlar gibi sizler de zorlanmışsınızdır? Ne gibi süreçlerden geçtiniz? Yeni yazar adaylarına ne gibi önerileriniz ne olur?

Kitabı kendim matbaaya gidip kendim basmıştım. Ardından kitap gündeme gelince nerdeyse tüm büyük yayınevleriden teklifler geldi. Ben de basım ve dağıtım işleriyle uğraşamayacağımdan dolayı bir yayınevi seçerek Türkiye’nin her noktasında muhabbete giderek derttaşlara ulaşmaya karar verdim.

Yazar adayı olmanıza gerek yok. Bol bol okuyun ve yazın. Okumayan iriyle sakın evlenmeyin yazmayan biriyle de evlenmemeye çalışın. Muhabbeti bilmeyen insanlarla paylaşacaklarınız sınırlıdır. Muhabbeti bilmeyen de kendini bilmez, kendini bilmeyen de Allah’ı bilmez.. 

 

Derdiniz eksik olmasın, bol bol demlenin ve o demde sabrı şükrü görün…

 

 

 

 

Siparişi İçin Tıklayınız!


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Vampir Dendiğinde Akla İlk Gelen 10 Film

16.273 kez okundu 22 Mart 2016

Oğuz Atay’dan Kitap ve Yazar Tavsiyeleri

18.121 kez okundu 13 Haziran 2016

Takma Adları Bilinmeyen 10 Şair-Yazar

4.323 kez okundu 27 Mayıs 2016

Lisede En Sevilen Ödev Kitapları Seçildi!

5.860 kez okundu 24 Ağustos 2016

Sonbaharı Güzelleştiren 5 Şarkı

33.913 kez okundu 02 Eylül 2016

İşte, İstanbul’daki muhteşem 10 kitap kafe!

88.129 kez okundu 20 Kasım 2015

Modanın Efsanevi Güzelliği: Kadife

7.219 kez okundu 09 Kasım 2016

Umay Umay'dan 7 Alıntı

17.350 kez okundu 31 Ağustos 2016

Bilim Kurgu Konusunda Sınırları Zorlayan 15 Film

42.747 kez okundu 30 Aralık 2015

En Çok Korkulan ve Yasaklanan 20 Kitap

6.213 kez okundu 05 Ekim 2015

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?

25.387 kez okundu 18 Ocak 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk