Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Bitmiş İlişkiler Müzesi: Kalbi kırılan sadece siz değilsiniz.

17 Haziran 2016 11:08

Bu ay Los Angeles’ta açılan Bitmiş İlişkiler Müzesi’nin (The Museum of Broken Relationships) açılış sergisi, başarısız olmuş ya da vadesi dolmuş ilişkilerin enkazından kurtarılan 104 nesneden oluşuyor. Boş bir diş macunu tüpünden yırtık kot pantolonlara, bir parça kasık tüyünden Brezilya Playboy dergisi koleksiyonuna tüm nesneler, kırık kalpler tarafından teslim edildi.

Orijinal Bitmiş Aşklar Müzesi, bundan on yıl önce Hırvatistan’ın Zagreb kentinde açılmıştı. Amerikalı avukat ve sanat koleksiyoneri John B Quinn, bir Avrupa ziyareti esnasında müzeye rastladığında, konseptten çok hoşlandı ve Los Angeles’a taşımaya karar verdi.

Müzenin yönetici yardımcılarından Amanda Vandenberg, müzeyi “kavramsal sanata dair son derece sofistike bir çalışma” olarak tanımlıyor. “Bir başka insandan ayrılma sürecindeyken, ister romantik ister ailesel, isterse bir arkadaştan ayrılmak olsun, kimsenin daha önce böylesine incinmediğini, böyle hissetmediğini düşünürsünüz. Ama sonra hikâyeler okursunuz ve sonra başka insanların da başından bunların geçtiğini anlarsınız.”

 

Bazı nesneler küçük: bir yedek anahtar, özenle hazırlanmış bir Sevgililer Günü kartı, aşk mektupları zulası. Bazıları ise büyük: bir dinazor piñata’sı, paslı bir et tütsüleyici. Nesnelerin çoğu sanat öğrencileri tarafından verilmiş. Çoğu kişi Brooklyn’den, diğerleri ise Meksika’dan İspanya’ya, Çin’den Britanya’ya geniş bir alana yayılıyor.

Müzedeki en pahalı parça reddedilmiş âşıklardan gelen iki pırlanta yüzük. Ancak her nesnenin manevi bir değeri ve bir hikâyesi var. Bu öykülerden bazıları çok komik, bazıları ise yürek parçalayıcı. İşte müzedeki parçalardan bir seçki.

 

Meksikalı bir yeniyetmenin ilk aşkı için yaptığı bin origami turna kuşu. Eski bir Japon efsanesine göre, kâğıttan bin origami yapmak, bir dileğinin gerçekleşmesini sağlıyor. Kuşların sahibi şöyle söylüyor: “Bu kuşların onun ilişkimize dair hislerini temsil ettiğini biliyorum. Aşkımızı, hatalarımızdan kaynaklanan pişmanlıklarımızı, hepsini. Kuşları hiçbir zaman saymadım. Bin tane olduklarını biliyorum. Ona güveniyorum.”

 

 

Sahibinin erkek arkadaşı tarafından tahrik olma amacıyla alınmış eski moda bir pon pon kız üniforması. Sahibi şöyle diyor: “İlişkimizi bitirdiği gece, sırf eve dönsün diye neredeyse giyecektim üniformayı. Ama şükür ki atletimle pijamalarımı giydim.”

 

 

Bu meme kalıbı Sırbistan’dan, kocası tarafından seks esnasında bunları giymeye zorlanan bir kadın tarafından bağışlandı. Kadın, kocasını boşamayı tercih etmiş.

 

 

Los Angeles’ta grafik tasarım dersinde tanışan bir çift, Davida fontunun doğruluğu üzerine tartışmalar yaparak birbirlerine bağlandılar. “İlişkimiz derinleştikçe, tüm dünyadan Davida fontunun kullanıldığı 200 nesne toplandık… Ayrıldığımızda, nereye baksam Davida görüyordum.”

 

 

“2009 yılında evlendiğimde 25 yaşındaydım ve Brooklyn’de yaşıyordum, dolayısıyla, tahmin edebileceğiniz gibi, gelmiş geçmiş en tuhaf düğünü yaptım. Belli ki kocam ve ben herhangi bir düğün pastası için “fazla alternatif” olduğumuzdan, süper havalı tatlılardan dağıttık ve ben de aylarca eski moda pasta süsleri aradım. Altı yıl sonra, neredeyse evlendiğimiz günün yıldönümünde, kocam beni telefonda terk etti.”

 

 

Bu İspanyol piyango bileti 63 yıllık bir ilişkinin sonunu anlatıyor. Bileti veren kişi uzun bir zamandır yakın arkadaş olan dört kişiden biriydi. Günün birinde diğer üç kişinin kendisine haber vermeden piyango bileti alma adeti olduğunu öğrenince, ilişkileri bitti: “Nasıl mı öğrendim? Çünkü büyük ödülü kazandılar. Olayı öğrendiğimde öyle üzgün ve hayal kırıklığına uğramıştım ki, hasta gibi hissettim. En kötüsü de beni hiç aramadılar bile… Ödülü kazandılar ama bir arkadaş kaybettiler. Gençken arkadaş kaybetmek zordur ama hayatınızın son yıllarını yaşarken çok daha zordur.”

 

 

"Beraber geçirdiğimiz beşi evli olmak üzere yedi yıldan sonra, kocam sıkışmış hissettiğini ve 'muhtemelen' artık beni sevmediğini söyledi. Evlenmek onun fikriydi. Beni ikna etmesi gerekmişti. Sonunda kabul ettiğimde, yaşadığımız adada okyanusa yakın bir yerde küçük bir tören düzenledi. Geleneksel olmayan, çiçeklerle bezeli ipek bir elbise giydim. Tam bayramlık görünüyordu ve başka etkinliklerde de giyebileceğimi düşündüm. Hiç giymedim ama tüm evliliğimiz boyunca elbisenin üstüne titredim. O gideli bir yıl oldu ve bu elbiseyle ne yapacağımı bilmiyorum. Tüm seçenekler yanlış geliyor. Tamamen işlevli nesneleri çöpe atmaktan nefret ederim ama birisinin benim bir zamanlar çok güzel olan ama şimdi acıyla dolan elbisemi giyip dolanmasını görmekten de nefret ederdim. Elbiseye bakmak da çok hoşuma gitmiyor. Bu yüzden elbiseyi bu eski hıyar turşusu kavanozuna sıkıştırdım. Aklıma yoktu ama hıyar metaforu da olaya çok uygun kaçtı.”

 

 

Bu yıldız spekturumu, bir astronom tarafından yine bir astronom olan sevgilisine 26 yaş gününde, Pekin’de hediye olarak verildi. Söz konusu yıldızın adı “p3”, dünyadan 26 ışık yılı uzaklıkta. “Dedi ki: ‘Bak, doğduğun yıl ışık bu yıldızı terk etti…’ Ne zaman Orion takımyıldızını görsem, bazı güzel anıları tekrar yaşarım.”

 

 

Bir X-Files rozeti. “İnanmak istiyorum” yazıyor.:  “O zamanlar birlikte olduğum oğlandan bir yeni yıl hediyesi. Bu ilişkiye ‘inanmak istiyorum’.”

 

Kaynak: Independent


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Hızlı Okumanın Size Kazandıracağı 5 Şey

7.668 kez okundu 07 Kasım 2016

Sevgi Üzerine 12 Anlam Dolu Söz

4.756 kez okundu 29 Aralık 2016

Franz Kafka Romanlarından 7 Alıntı

5.762 kez okundu 02 Kasım 2015

Oğuz Atay'dan Aşk-ı Memnu Yorumu

8.843 kez okundu 01 Ocak 2017

En çok kıskanılan kadın! Tomris Uyar

21.237 kez okundu 02 Temmuz 2015

Vampir Dendiğinde Akla İlk Gelen 10 Film

15.213 kez okundu 22 Mart 2016

Ahmed Arif: Sevmek de bir zaaf değil mi?

14.097 kez okundu 09 Kasım 2016

20. Yüzyılın En İyi Kitapları

8.928 kez okundu 21 Aralık 2015

Behzat Ç.'nin Yazarı Emrah Serbes'ten 10 Alıntı

40.965 kez okundu 22 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk