Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Mini Sözlüğü

20 Şubat 2017 11:29

Ahmet Hamdi Tanpınar’ı uzun uzun anlatsak da mutlaka bir şeyler eksik kalacak. O yüzden kolaya kaçıp maddeler halinde açıklamayı ve daha iyi tanımayı seçtim. Ufak çaplı sözlük hazırladım. Bazı harfler eksik kaldı bazı harfler de ziyadesiyle taştı. Sürç-i lisan ettiysek özür dileriz. Başlayalım.

 

-A-

ABDULLAH EFENDİ’NİN RÜYALARI:  Tanpınar’ın hikaye kitabı. 1943 yılında yayımlanır. Beş hikaye vardır. Hepsinde değişik kişiler gibi görünerek kendi iç dünyasının kargaşasını yansıtır. Ruh gurbetlerinde gezintiler,gözlemler olarak özetlenebilecek bu beş hikayede yazar , bir şair sezgisi ve bir fikir adamı dikkatiyle denemeci kişiliğini gösterir.

ALTINCI KİTAP:  İlk şiiri “Musul Akşamları” Celal Sahir Erozan’ın hazırladığı seriden Altıncı Kitap’ta yayımlanır.

ANNE YOKLUĞU:  Ahmet Hamdi  genç yaşında annesini kaybeder. Bu onun üzerinde derin izler bırakır. Ahmet Haşim de annesini erkek kaybeden sanatçılar arasındadır. Kendisiyle yakınlık kurar , Haşim’den etkilenir.

ANTALYALI GENÇ KIZA MEKTUP: Antalya’lı bir lise öğrencisine cevaben yazdığı bir mektuptur. Bu mektupta sanat görüşünü , edebiyat anlayışını ve benzer konular hakkında düşüncelerini yazar. Gençliğine seslenir gibidir.  “Mesut ve çalışkan olun, aziz yavrum” diyerek mektubunu bitirir.

 

-B-

BAYTARLIK:  Edebiyat fakültesine girmeden önce Halkalı Ziraat Mektebi’nde bir sene yatılı okur. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif gibi baytarlık geçmişi de bulunur.

BERGSON: Zaman kavramı Bergson’un felsefesiyle açıklanır. Zaman bir bütündür ,parçalanamaz. Tek bir an vardır.

BEŞ ŞEHİR: Tanpınar’ın deneme kitabıdır. Kitapta Anadolu’nun yurt edinilmesindeki safhaları da belirleyen tarihin her an kendinisi hissettirdiği Erzurum, Konya, Bursa, İstanbul ve Ankara şehirlerinde gezer. Geçmişi, geleceğe uzanışı kültür ile yoğurur.

BURSA’DA ZAMAN: En tanınmış şiiridir. “Bursa’da Hülya Saatleri” ismiyle Ülkü Mecmuası’nda yayımlanır. Zaman, ruhaniyet, zafer, tabiat ve sanatın sentezini sadece Bursa’da bulduğu için bu şehre hayrandır.

 

-D-

DERGAH YAYINLARI: Eserlerinin çoğu Dergah Yayınları tarafından çıkartılır. Yahya Kemal’in çıkarttığı Dergah dergisinde 1921-1923 yılları arasında şiirleri yayımlanır.

DERS NOTLARI: Tanpınar’ın dersleri asla alışılmış tarzda ilerlemez. Çağrışımlarla doğaçlama ilerlediğini için not tutmanın zor olduğu öğrencileri tarafından sıkça dile getirilir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde hocalık yaptığı zamanlarda öğrencilerin tuttuğu ders notları Güler GÜVEN tarafından yayıma hazırlanmıştır.

  1. RAMİZ: Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanının karakterlerinden biridir. Freud’un psikanaliz kuramını DR. Ramiz üzerinden alaya alır.

DURE: Türkçe’ye süre olarak çevrilmiştir. Bergson’un zaman felsefesi bu kavramla açıklanır. Tanpınar’ın zaman anlayışının temeli düre yani süredir.

 

-E-

EDEBİYAT DERSLERİ: Edebiyat derslerinde öğrencilerin tuttuğu notlardan oluşan bu kitabı Abdullah UÇMAN hazırladı.

EDEBİYAT ÜZERİNE MAKALELER:  Tanpınar’ın bilim insanı olarak da ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir çalışmadır. Türk tarihine edebiyat dışında sosyoloji, psikoloji ve felsefe disiplinleriyle de bakar.

ERZURUM: Beş Şehir isimli deneme kitabında gezdiği şehirlerden biridir. Diğer şehirlerden farklı olarak burayı folklörüyle, sosyo-ekonomik düzeniyle ve gündelik yaşamıyla anlatıyor. Kitapta en derli toplu bölüm Erzurum bölümüdür.

ESTETİK: Ahmet Haşim ve Yahya Kemal’den etkilendiği bir diğer konu estetiktir. Buna çok önem verir. Mimar Sinan Üniversitesi’nde estetik dersleri verir.

 

arakatsanat


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Dünya Tarihinin Unutulmayan 10 Aşk Hikayesi

7.002 kez okundu 09 Haziran 2015

Çok Bilinen Ama Az Tanınan Yazar: Pierre Loti

6.550 kez okundu 24 Kasım 2016

7 Ünlü Yazarların Favori Kitapları

8.766 kez okundu 22 Şubat 2017

Kitapseverlere Sorulmaması Gereken 5 Soru

15.045 kez okundu 15 Aralık 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk