Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Affedilmeyen Yazar Knut Hamsun ve Hikayesi

03 Şubat 2017 11:08

Zülfü Livaneli'nin Edebiyat Mutluluktur kitabında Knut Hamsun'un asla affedilmediğinden bahsediyordu. Hemen merakım kıpırdandı ve okumadığım ama ismini duyduğum bir yazarın neden, niye hiç affedilmediğini araştırmak istedim. Knut Hamsun 1800'lü yıllarda doğmuş, Norveç'li ve Nobel Ödüllü bir yazar. Norveç ve Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak gösteriliyordu. Yazarlığı henüz işi olarak yapmadığı yıllarda çeşitli işlerde çalışmış, bir çok zorluğu göğüslemek zorunda kalmıştı.

 

Bu arada okuduğu kitaplardan etkilenerek kendisi de kitap yazmaya karar verdi. Ne var ki hiçbir yayıncı kitabını basmaya yanaşmadı. Bunun üzerine kendisi basmak istedi fakat parasal yönü çok zayıftı. Kaderinin ona yardım etmesiyle Erasmus Zahl adında zengin ve parasız birçok gence destek olan tüccarla tanıştı. Aldığı destekle eserlerini Kopenhag'ta bir kitabevine ve bir şaire gösterdi. Ama sonuç yine olumsuzdu. Tüccardan ikinci kez aldığı destekle yine yazdı. Makaleler, hikayeler, kitaplar...

 

Parasının tükenmesi sonucu açlıkla baş başa kaldı ve bunu roman haline getirdi.Ünlü romanı "Açlık" bu şekilde ortaya çıktı ve ona şöhretin kapısını araladı. 1920'de aldığı Nobel ödülünden sonra talihi gülümsemeye başladı. Maddi imkanları, şöhreti ve edebi kariyeri hızla yükselişe geçti. Hatta çıktığı dünya turunda İstanbul'a uğramış, bu gezisini kitap haline getirmiştir. Kitabın ismi İstanbul'da İki İskandinav Seyyah'tır.

 

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki siyasi görüşleri bir anlamda kendisini mahvetmesine yol açtı. Nazileri destekliyor, kendi ülkesinin Almanya'ya direnmemesini söylüyor hatta Nobel ödülünü bile Hitler'e hediye etmek istiyordu. Savaştan sonra Hamsun Norveç'te büyük bir gözden düşme yaşıyordu. Halk çok kırgındı.Vatan haini olarak suçlandı ve rekor bir para cezasına çarptırıldı. Bir yazarı edebi kişiliği, eserleri ve siyasi düşünceleri ayrıştırılarak değerlendirmek gerekli fakat Norveç halkı onu hiçbir zaman affetmedi! Tarihin görebileceği en zarif protestoyla onu büyük utancıyla baş başa bıraktılar. Peki ne mi yaptılar?

 

Bir sabah, genç bir Norveçli, elindeki Hamsun kitabını yazarın evinin önüne bırakıp sessizce uzaklaşır. Bir süre sonra biri daha kitap bırakır aynı yere. Sonra biri daha, biri daha, biri daha... Oslolular ellerindeki Hamsun kitaplarını yığarlar yazarın kapısının önüne. Ne bir arbede yaşanır, ne de kötü bir laf edilir. Kırgın Norveçliler kitapları sessizce bırakıp dağılırlar. Adeta kendi kitaplarından bir dağ oluşur Hamsun'un bahçesinde. Bu zarif tepki, doksan küsur yaşındaki yazara ömrünün en acı dersini verir. Pişman, mutsuz ve utanç içinde yumar hayata gözlerini…

 

Biraz zeka, biraz da zarafet ve medeniyet, taşla sopayla yaratılan tahribattan çok daha asil ve etkili sonuçlara yol açabilir.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Nazım Hikmet’in Kadıköy’ü

6.998 kez okundu 09 Haziran 2016

İsimleri Son Anda Değişen 18 Önemli Roman

8.955 kez okundu 02 Kasım 2016

Okumanız Gereken 10 Sürükleyici Tarihi Roman

14.192 kez okundu 13 Haziran 2016

Neden Kitap Okurken Uykumuz Gelir?

8.957 kez okundu 12 Temmuz 2015

Gazete Köşelerindeki İnanılmaz Şairlerimiz

9.390 kez okundu 16 Ekim 2015

Yeraltı Edebiyatı'na Bir Bakış

7.677 kez okundu 22 Ağustos 2016

Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep

6.493 kez okundu 06 Ocak 2017

Yazmak Üzerine Yapılmış 16 Film

19.503 kez okundu 15 Eylül 2016

Türk Tiyatrosu’nda İz Bırakmış 10 Oyun

7.409 kez okundu 05 Ekim 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk