Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

9 Kadın, 9 Mektup ve 9 Ayrılık

10 Ocak 2017 10:42

Mektup günümüzde her ne kadar işlevselliğini ve önemini yitirsede zamanında insanlığın can damarlarından biri olduğu kesin. Ve biz de teknolojinin hayatımıza bayır aşağıya yuvarlanan kamyon tekerleği vari girişiyle elimizin altından kayıp tarihin tozlu raflarında yerini alan zamanın yegane iletişim aracı mektuba vefamızı bir yazııyla göstermek istedik.

Doğrusunu söylemek gerekirse siyasi mektuplar da işin içine girdiğinde yelpaze baya bir genişliyor. Ama biz yazımızda gönlümüze daha hoş gelen, okuduğumuzda "vay be" dedirten, yer yer imrendiğimiz, yer yer içlendiğimiz aşk mektuplarına göz gezdireceğiz. Ee aşk dedik, mektup dedik şimdi kadın demesek olmaz. Zaten olur diyenler yazının burasına bile gelemeden okumayı bırakmıştır. Olmasına olmuşta bazen acı olmuş, bazen aşk olmuş akmış gitmiş cümleler, bazen de ateş olmuş yakmış geçmiş. Acı da olsa tatlı da olsa kadın, ayrılık ve mektup beraber olmuş. Kahvenizi alın da gelin beraber bakalım, dünyaya hükmeden imparatoru bir kadın, bir ayrılık ve bir mektup nasıl yakmış.


 

Franz Kafka - Milena Jesenka

Yahudi asıllı, anadili almanca olan bir çek. Bu cümle bile aslında Franz Kafka'nın nasıl bir hayat yaşadığını bize anlatıyor. Baba baskısı altında ezilmekle, veremle savaşmakla en çokta kendiyle savaşmakla geçen bir hayat. Franz Kafka'nın hayatı kadar kadınlarla olan ilişkisi de karanlıktır. 500'ü aşkın sayfalara sığdıramadığı Felice Bauer aşkı, hayatının sonlarında adı geçen Dora Diamant ve tabi ki Milena Jesenka. Merak edenler diğer kadınlarla olan ilişkilerine de bakabilir tabi ama biz burada Kafka'nın Milenasına olan aşkından bir kesit sunacağız.

"...yeryüzünde tam olarak bildiğimiz şeyler çok azdır ama şunu iyi biliyoruz ki ikimizde: biz hiçbir zaman birlikte olamayacağız. Yarın yataktan kalkamayacağımı bildiğim gibi..."

Bilindiği üzere Kafka ile Milena hiç kavuşamamıştır. Bunun nedeni ise Milena'nın evli ve Kafkadan 12 yaş küçük olması. Ne diyelim saygılar büyük usta.

 

 

Nazım Hikmet - Piraye

1930'da başlayıp 1950 yılında noktalanan bir aşk var karşımızda. Mavi gözlü bir devin kapıldığı 20 yıllık derin rüzgar. Aslına bakılırsa Nazım Hikmet'in ömründe aşık olduğu tek kadın değildir Piraye Hanım. Ama en uzun süren aşkıdır. Seven bir şair olunca da bizlere zengin bir miras kalmış haliyle. 1935'te evlenirler Nazım ile Piraye Hanım. Sonra... Sonrası ayrılık. Cezaevlerinde devam eden ve ağırlık hasretle geçen 20 yıllık bir aşk. Ve sonrasında gelen acımasız gerçek. Ayrılık... Bakalım Nazım ne demiş o çok sevdiği Pirayesine...

"...sen meğerse nasıl her şeyimmişsin benim... Seni sevmek benim içimde, toprağı, suyu, güneşi, hayatı ve fikri sevmekle birbirine karıştı. Sen ciğerlerimdeki nefesi gözlerimdeki ışık, kalbimdeki çarpıntı ve beynimdeki düşünce gibisin. Neyi düşünürsem seni düşünüyorum. Neyi görsem seni görüyorum..."

 

 

Napoleon Bonaparte - Josephine

Aşk öyle güçlü bir duygudur ki, o geldiğinde ne kılıcınız kalır ne kalkanınız. Aşkı güçlü yapan da onun güçlü silahları olmasından çok gazabına uğrattıklarının savunmasızlığıdır. Ve bir o kadar da adil bir duygudur. Zengin, fakir, güçlü, zayıf demeden hepsine uğrar kimisini mutlu eder kimisini de yakar geçer. Ve bunun örneklerinden biri ünlü komutan Napoleon Bonaparte. Kılıcıyla milyonlarca insanın hayatına yön veren, uyguladığı savaş taktiklerinin hala okullarda ders olarak okutulduğu adam. Ama dediğim gibi kapısına uğrayan aşk olunca bunun pek önemi kalmıyor. Görelim bakalım koca Napoleon aşkla karşılaşınca nasıl endüstri meslek liseli bir ergene dönüşmüş.

"...artık sizi sevmiyorum; tersine sizden nefret ediyorum. Bir cadısınız siz, tam anlamıyla yoldan çıkmış, tam anlamıyla ahmak, gerçekten bir Sindirella'sınız. Bana hiç yazmıyorsunuz? Bir tek günüm bile geçmedi yüreğimde senin sevgin olmadan, bir tek gecem bile..."

Aklı olan kadınlardan korkar. Koca generale bunu yapan kadın cinsi seni beni bozukluk niyetine harcar. Neyse devam edelim efendim.

 

 

Frida Kahlo - Diego Rivera

Hayatı bir otobüs kazasıyla değişen, evlilik hayatı kendisi gibi çalkantılı süren, Rus devriminin öncülerinden Troçki'yle yasak aşk yaşayan, hayatı filmlere konu olan ressam Frida Kahlo. Frida ile Diego fırtınalı bir evlilik sürerler. Ve fridanın kocasına yazdığı mektupta bu oldukça göze çarpar.

"...bu yüzden sayısız serüven yaşıyoruz, kapıları çarpıyoruz, lanetler okuyoruz, hakaretler ediyoruz; bütün bunlara karşın birbirimizi daima seveceğiz... beni aynı ölçüde sevmesen bile, bir şekilde seviyorsun. Öyle değil mi ? Daima bunun sürmesi umudunu taşıyacağım..."

 

 

Kanuni Sultan Süleyman - Hürrem Sultan

I. Süleyman yani nam-ı diyar Kanuni Sultan Süleyman. Kendisi Osmanlı Devletinin tahtta en uzun süre kalan padişahlarından. Tahtta kaldığı sürece İmparatorluğun bünyesine uzun topraklar katmıştır. Ancak biz onun Hürrem Sultanla olan aşkıyla ilgileneceğiz. Elimizde ki kaynakların hepsinde olduğu gibi bu mektupta da aşkın aslında bu zamana kadar pekte değişmediği değişen sadece biz insanların ona yüklediği anlamlar olduğunu gözler önüne seriyor.

"Rabbim seni hatalardan, kusurlardan saklasın. Ben aciz kulunuzu sorarsanız canım sultanım, ne gecem gece, ne de gündüzüm gündüzdür. Sizin gibi bir padişahtan ayrı kalmak, beni mahvetmiştir. Vallahi ayrılık acısından yanıp bitmişim. Vallahi dünyada tek dileğim size tekrar kavuşabilmektir. Yoksa benim ızdırabımı anlatmaya ne söz kâfidir ne de kalem. Bir daha görmek nasip olur mu ki sizi? Bir kere daha sürebilsem yüzümü ayağınıza keşke. Beni unutmanızdan korkarım devletli sultanım. Eğer beni unutursanız biliniz ki o gün ben ölürüm.

Sana kavuşabilmek için sabahlara kadar dua etmekteyim. İçimi yakan dudaklarına bir daha dokunabilir miyim diye avazım çıktığı kadar Allah'a yalvarmaktayım. Fakat sana kavuşmak en büyük dileğimdir. Sen, gamlı, kederli yüreğimin tek ilacısın."

 

 

Albert Einstein - Mileva Maric

Bu isim bir çoğumuzda izafiyet teorisini çağrıştırır ve bu gayet normaldir. Peki hiç merak etmediniz mi bilimadamları veyahut dünyanın zeki adlettiği insanlar nasıl severler? Mektubu okurken içinizden "ehehe koskoca Einstein'a bak ne hale düşmüş" diyebilirsiniz ki bunu gönül rahatlığıyla deyin belki büyük konuştuğunuz için sizin de başınıza gelebilir kim bilir. Haydi hep beraber bakalım atomu parçalayan adam nasıl bir kadın karşısında aşk böceğine evrilmiş :)

"Sevgili kedicik,

Seni küçük cadı, üzerimde nasıl bir etkin olduğunu bilseydin, senden bir şeyler gizliyorum diye her daim endişelenmezdin çünkü kesinlikle niyetim bu değil. Sana şunu da hemen söylemek istiyorum sevgilim, cesaretim ve keyfim yerinde olmaya devam ediyor, özellikle de mektubundan senin hep neşeli olduğunu anladığım için..."

Aşkın insanın üzerinde bıraktığı etki bilen bilir. Olmayacak şeylere gülünür ve güzel bir esinti hayatınıza girip sizi bir kaç adım öteye kolayca atabilir. Kim bilir Einstein'ın bu kadar başarılı olmasında ki sebepte bir kadındır.

 

Thedore Roosevelt - Bunny

Thedore Roosevelt Amerika tarihinin en genç başkanı. Bakalım bu başarılı siyaset adamı aşkını dile getirirken cümleleri nasıl yanyana getirmiş.

"... çocuklarımız dışında hiçbir şey düşlediğimiz gibi olmadı. Dünyayı dolaşacağımız aklımıza gelmezdi. Uğraş ve ilgi alanlarımızın böylesine geniş olacağını hiç düşünmemiştik. Otuz üçüncü yıldönümümüzün bizi ikinci savaşımızın tam ortasında ve beni gene cephede bulacağını hiç düşünmemiştik. Eh, sevgilim, evlilik törenimizin en önemli bölümünü geride bıraktık: Hastalıkta ve sağlıkta, vasrsıllıkta ve yoksullukta, ölünceye dek ayrılmayacağız. Çok çok sevgiyle."

 

 

Adnan Menderes - Berin Menderes

Ülke vicdanımızı sızım sızım sızlatan adam. Fazla bir şey söylemeye gerek yok. Adnan Menderes'in Berin hanıma yazdığı mektuba bakıyoruz. Bazen nefretle bazen kinle ve bazen de öfkeyle baktığımız insanların da severken tıpkı bizim gibi olduğunu anımsıyoruz. Duygular insan ayırt etmez.

"Berin’im, dün hazin ve ıstıraplı gün oldu. Seni karşıdan görmek ıstırabını kat kat fazlasıyla duymak nasıl tahammülü güç bir acı olduğunu, fakat yine de görmüş olmanın bile çok acı dahi olsa, beni anlatılmaz bir heyecanla, tezatlı duygularla sarstığını ifade etmek güç. Büyük Allah’ım, seni hayırlısıyla görebilmek, size kavuşabilmek lûtfunu esirgemez inşallah. Seni Berin’im, Aydın’ımı milyonlarca öperim…"

 

 

Yılmaz Güney - Nebahat Çehre

"Şu yeryüzünde üç milyarı aşkın insan yaşar yavrum, üç milyarı aşkın yürek atar, durur. Şu üç milyarı aşkın insanların bir kısmı aç, bir kısmı hasta, bir kısmı yaşlı, bir kısmı aşık. Dünyanın neresinde olursa olsun, sevda için yanan binlerce insan vardır. Ve biz, bu üç milyardan yalnız iki kişiyiz.

Her şeyin bir kanunu vardır. Ama sevdanın kanunu, yolu, yordamı yoktur. Akıp giden, aktıkça da büyüyen bir sudur sevda. Irmaklar sonlarını denizde kaybolmuş bulurlar. O denizin içinde kimsenin bilmediği ırmaklar, dereler, çaylar vardır. Ben o denizlerin içinde kaybolan, ne olduğunu hatırlamayan ırmaklardan biri olmak istemiyorum.

Ben, kendi denizimi kendim yaratmak, kendi toprağımı kendim sulamak ve akmak, hep akmak istiyorum. Ama nereye, nasıl? Bütün bir hayatın sonu elleri soğuk bir ölüme bağlanır. O denizlere koşan ırmaklar gibi."

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/mustafasaglam.jpg
Mustafa Sağlam

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/mustafasaglam.jpg
Mustafa Sağlam

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Dünya Edebiyatının En İyi 9 Yemek Sahnesi

7.016 kez okundu 31 Ağustos 2015

Ömer Seyfettin'in Acı Ölüm Hikayesi!

4.612 kez okundu 06 Mart 2017

Gazete Köşelerindeki İnanılmaz Şairlerimiz

9.385 kez okundu 16 Ekim 2015

21. Yüzyılda Yazılmış En İyi 21 Türk Romanı

14.899 kez okundu 22 Aralık 2015

Sabahattin Ali'den İçinize Dokunacak 20 Cümle

69.254 kez okundu 11 Ağustos 2016

Casusluk Temalı En İyi 30 Ajan Filmi

45.496 kez okundu 17 Mart 2016

Tarihin En Gizemli Kitapları

13.290 kez okundu 07 Temmuz 2015

Aşık Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Oluyor?

4.653 kez okundu 07 Ağustos 2015

Televizyonun İnsan Üzerinde Etkisi: Animasyon

15.442 kez okundu 20 Eylül 2016

20 Ünlü Düşünürün Tarihe Geçen Sözleri

6.585 kez okundu 05 Kasım 2015

Bu Hafta Vizyona Girecek 5 Film

4.044 kez okundu 23 Şubat 2017

Yolcu Gemisi Okyanusta Kayboldu!

27.488 kez okundu 12 Haziran 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk