Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

5 Adımda Büyük Kitaplık Temizliği

26 Aralık 2016 04:12

Kitap okumak bir tutku haline geldiğinde, kitapların değeri bir kat daha artıyor. Değer verdiğimiz, uzun yıllar boyunca kitaplığımızda olmasını istediğimiz kitapların özenle, yıpranmadan saklanması da önemli bir konu… Bu yüzden kitaplığın temizliğine özen göstermek gerekiyor.

Senede birkaç kere yapacağınız büyük kitaplık temizliği ile, kitaplarınızın uzun yıllar hijyenik ve sağlıklı bir ortamda saklanmasını sağlayabilirsiniz. İşte, kitap ömrünü uzatacak, kitaplığınızı ışıldatacak o püf noktalar!

 

1. Kitap arasına saklanmış tozlar!

Okurlar, sık sık kitap tozuna maruz kalırlar. Bu tozlar, bir süre sonra mikropların oluşmasına ve kişilerde toz alerjisi gibi alerjilerin ortaya çıkmasına neden olabilirler. Bu nedenle kitaplık temizliğine kitap tozlarını alarak başlamak gerekir.

Öncelikle itinayla dizmiş olduğunuz kitaplığınızı tamamen boşaltın. Kitap kapaklarını mikrofiber özelliği olan bir temizlik bezi ile silin. Ardından bir pencere önünde veya balkonda sayfalara zarar vermeden hafif çırpma hareketleri ile iç tozları alın.

İç sayfa tozlarından kurtulmak için saç kurutma makinesinin en düşük devrini veya pudra fırçası gibi yumuşak yapılı, sayfalara zarar vermeyecek yapıda bir fırça da kullanabilirsiniz.

 

 

2. Kitaplığınız yerini seviyor mu?

Kitaplığınızı boşalttıktan sonra, konumunun uygun olduğundan emin olun. Evin en aydınlık köşesini vermeyi uygun görüyor olabilirsiniz. Bu alan, okumalar için ideal olsa da kitaplarınız için değil! Çünkü uzun süre gün ışığına maruz kalan kitaplarınızın ciltlerinde zamanla solma meydana gelir. Kitap kapaklarının ilk günkü parlaklığını kaybetmesini istemiyorsanız, güneş ışınlarının dik gelmediği bir alan seçin.

Eğer elinizde kitap dış kapağı deri olan ve yıpranmış kitaplarınız varsa bunları renksiz deri cilası ile nazikçe cilalayabilirsiniz. Cila işleminden sonra kitabı havadar ortamda kurumaya bırakmayı unutmayın!

 

 

3. Kitaplar için cilt bakımı vakti!

Kenarları kıvrılmış kitaplarınızı bir kenara ayırın. Ütüyü en kısık ayarda buharsız çalıştırın ve bir tülbendi ütüleyeceğiniz sayfaya sererek üzerinden ütüleyin. Kitaplarda zamanla yırtıklar, kopmalar meydana gelebilir. Bu sayfaları yapıştırmak için mücellit tutkalı edinin.

Kitap aralarında zamanla böceklenme, küflenme gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Aktarlardan defne yaprağı alarak, her kitabın arasında 3 – 4 tane böceklenmelere karşı yerleştirin.

 

 

4. İkinci el kitaplarınız mis koksun!

Sahaflardan aldığınız ikinci el kitaplarda kötü kokular oluşmuş olabilir. Bu kokuları gidermek için kitap arasına karbonat ve lavanta karışımı serpin, 4 – 5 saat beklettikten sonra tamamen silkeleyip havalandırmaya bırakın. Kokular yok olacaktır.

 

 

5. Kitaplık rafı düzenleme sanatı!

Rafları yerleştirmeden ıslak bezle tozları alın, kurulama bezinizle kurulayın. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz. İster renklerine ister yayın evlerine ister yazarlara isterseniz boylarına göre sıralayın. Bu alanda, atış serbest!

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/merve-ayyildiz.JPG
Merve Ayyıldız Uğuz

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/merve-ayyildiz.JPG
Merve Ayyıldız Uğuz

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

En Çok Okunan Psikoloji Kitapları

9.878 kez okundu 08 Haziran 2015

Tolstoy’un Okumanızı İstediği 6 Yazar

9.984 kez okundu 25 Ekim 2016

Sahaf festivali kapılarını açıyor!

11.449 kez okundu 15 Eylül 2015

İntikam ile Adalet Arasındaki 5 Fark

10.503 kez okundu 09 Haziran 2016

Birkaç Kez İzlemeniz Gereken, Beyin Açan 10 Film

141.735 kez okundu 02 Kasım 2016

Ömer Hayyam'dan Yaşam Üzerine 15 Rubai

5.494 kez okundu 20 Ocak 2017

En Çok Satan 10 Erotik Roman!

86.109 kez okundu 03 Ağustos 2016

2016'nın En Çok Okunan 15 Aşk Romanı

42.474 kez okundu 06 Ocak 2017


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk