Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

3 Haziran Nazım Hikmet'in Ölüm Yıl Dönümü

03 Haziran 2015 16:40

Komünizme olan inancını hemen her fırsatta dile getiren Nazım Hikmet' in ölümünün üzerinden tam 52 yıl geçti. Nazım, ölüm yıl dönümünde düzenlenen bazı konferanslarla anılıyor.

Kızı Babasının Kırgınlıklarını Anlattı

Nazım Hikmet'in son eşi Vera'dan olan kızı Anna, babasının kırgınlıklarını anlatmıştı.

Nazım Hikmet'in kızı Anna, babasının komünizm konusunda büyük hayal kırıklığı yaşadığını söylemişti. Literaturnaya Rossiya gazetesine konuşan Anna, Nazım'ın öldükten sonra Sovyetler Birliği'nde kısa zamanda unutulduğunu ifade etti.

"Sovyetler, Nazım'ı Kullandı"

Hikmet'in kızı, "Annem Sovyetler Birliği döneminde Nazım'ın bizimle oturduğu evi müzeye dönüştürmeye çalıştı. Ama tüm bu işler için para lazımdı, komşuların rızası, itfaiye dairesinden izin ve başka resmi işlemler gerekiyordu. Sovyetler, Nazım'ı komünizme olan inancından dolayı kullandı, fakat öldükten sonra hemen unuttu. Babam komünizme çok inanırdı, fakat sonra büyük hayal kırıklığı yaşadı ve bundan dolayı öldü” dedi.

"Memed Bababsına Dargındı"

Şair'in Münevver Andaç’tan doğan ressam oğlu Memed hakkında da gazeteye konuşan Anna, "Memed babasına çok dargın idi. Belki annesinin Nazım'a olan dargınlığı oğluna da geçmişti. Dolayısıyla zavallı Memed'in ölü babası ile bile ilişkileri çok kopuk. Memed içine kapalı bir insan" şeklinde konuştu.

Anna, Nazım'ın Büyük Aşkı Vera'nın Kızı

Nazım Hikmet ve Vera Tulyakova, 1955’te tanışmalarının ardından Ocak 1960’ta evlendi. Bu süreç içinde Nazım, Vera’ya seyahat ettiği şehirlerden telgraflar ve posta kartları gönderdi. Vera Tulyakova, kurşun kalemle bile olsa kartların üzerlerine bir şey yazmamaya dikkat etti ve tarihleri, ayrı bir kağıt parçasıyla kartpostallara iliştirdi.

"Sen Benim Küçük Annemsin"

Mayıs 1959 tarihli bir notta, Nazım Hikmet, Vera’ya şöyle sesleniyor: “Lanet olsun, ne muazzam şey seni sevmek! Sen benim aşkım, sen benim kızım, sen benim yoldaşım, sen benim küçük annemsin. Canım, bir tanem, seni sevmeden önce dünyayı sevmesini bile bilmiyormuşum. Bu şehir güzelse senin yüzünden, bu elma tatlıysa senin yüzünden, bu insan akıllıysa senin yüzünden...”

6 Mayıs 1959, Leningrad’dan

Bütün güzel kadınları öpüyorum, bizde onların hepsi güzel ve bütün bilge erkekleri, bizde onların hepsi bilge. Raya’yı (Vera’nın yakın arkadaşı) ve seni öperim.

18 Haziran 1959, Varşova

Ve işte ben. Dün sesini işittiğimde dünyanın en mutlu insanı oluverdim. Hep bizi, seni ve beni düşünüyorum. Döndüğümde Rusça’yı gramer kurallarıyla yazacak kadar iyi öğreneceğim mutlaka. Seni böylesine sevmek ve bunu layıkınca yazıya aktaramamak insanı çıldırtıyor. Sen bebeğim benim, anlıyor musun yazdıklarımı? Eğer hastalanmazsam ayın 15’inde yani pazartesi buradan ayrılıyorum. Pazartesi! İşte böyle. Yaz bana, unutma. Ara sıra yani her dakika beni düşün. Öpüyorum seni, sevincim benim.

1961, (Havana seyahati öncesi olmalı)

Gittin, boşaldı Prag şehri. İçinden elini çekip çıkardığın bir eldiven gibi boşaldı. Söndü artık seni göstermeyen bir ayna gibi...

Kaynak: EnSonHaber

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

Etiketler:
#Nazım Hikmet

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İntihar Eden Kuşlar

4.775 kez okundu 11 Haziran 2015

Türk Sinemasından Hafızalara Kazınan 10 Sahne

18.334 kez okundu 09 Eylül 2016

Tüm Zamanların En İyi 14 Soygun Filmi

37.914 kez okundu 25 Şubat 2016

Liste Kitapta Yazar Olmak İçin 8 Neden

12.525 kez okundu 19 Ağustos 2016

'Toz' Prömiyere Hazırlanıyor

6.443 kez okundu 01 Eylül 2016

Dünyanın En Pahalı 10 Kitabı

15.337 kez okundu 21 Haziran 2016

Kitap Kurtlarını Mutlu Edecek 5 Ortak Hediye

16.725 kez okundu 09 Kasım 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk