Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Ünlü Yazarların İlham Aldığı Şehirler

04 Mart 2017 02:14

Sürekli seyahat edip farklı ülkeler ya da şehirler tanıyor olabilirsiniz ama ruhunuza dokunan yerin uyandırdığı his her zaman bambaşka olur. Hayal gücünüz orada tavan yapar, ilham sadece orada uğrar yanınıza… Bazen de fiziksel olarak bulunmamıza gerek kalmaz… Bir roman veya öykü sayesinde hayal edip, sokaklarında yürüdüğümüz yerler de aynı güzel duyguları hissettirir çoğu zaman. Hatta hayalimizde çıktığımız gezilerle yazarı daha yakından tanıma fırsatı buluruz.

 

Bazen bir kitap tüm hayatımızı değiştirmeye yetiyor, peki o hayranı olduğumuz kitapların yazarlarını en çok hangi şehirler etkiliyor?

 

Dostoyevski – Petersburg

Dostoyevski’nin Beyaz Geceler’ini okurken şöyle bir sahne canlanmıyor mu zihninizde?

Petersburg Düşleri, Tatsız Bir Olay, Karamazov Kardeşler, Suç ve Ceza, Beyaz Geceler… Dostoyevski denince akla gelen ilk şehir tabii ki St. Petersburg oluyor. Soğuk kış günü tasvirleri, Petersburglu karakterler, köprüleri ve geniş sokakları ile şehrin her köşesinde bir anı yaratıyor bize Dostoyevski… Petersburg’un masalsı güzelliğinden ne derece etkilendiğini görmek için romanlarındaki tasvirlere bakmanız yeterli.

 

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petersburg, Rusya’da tarih ve edebiyatın başkenti konumunda. 3 milyon sanat eseri ile dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Ermitaj Müzesi’ni gezmek için bile en az bir haftalık vakit ayırmanız gereken Petersburg'a gittiğinizde, tarihi eserleri, kanalları, geniş bulvarları ve mimari dokusunu uzun uzun inceleyecek kadar geniş bir vakte ihtiyacınız var.

 

JK Rowling – Londra

Siz de Harry Potter’ın sıkı fanıysanız, JK Rowling’in yarattığı dünyayı mutlaka yakından görün!

Rowling, ilham aldığı mekanları küçük büyük pek çok insana hitap eden romanlarına kurgulayarak eklemiştir. İngiltere’de pek çok kilise, kale ve katedralden ilham alan yazar, özellikle Londra’dan esinlenmiş. Christ Church College, King Cross Tren İstasyonu, Piccadilly Circus gibi eser ve yapılar kitabın kurgusunda yer almakta.

Londra'ya gidip minik bir Harry Potter turu yapmaya ne dersiniz?

 

James Joyce – Dublin

James Joyce eserlerini okurken Dublin’de geziyormuş gibi hissedeceksiniz.

Eserlerini okurken doğduğu ve büyüdüğü şehir olan Dublin’in sokaklarında geziyormuş hissi veren James Joyce, 20. yüzyıl edebiyatını derinden etkileyen en önemli yazarlardan biri. Dublin’i anlattığı Dublinliler kitabının yanı sıra diğer eserlerinde de şehri konu alır. Edebiyatına yön verecek kadar etkilendiği bu şehrin insanlarından da bahseder James Joyce…

Hayranı olduğu Norveçli oyun yazarı Henrik Ibsen’i kendi dilinden okuyabilmek için Norveççe ve Danca öğrenecek kadar tutkulu olan James Joyce’u bu konuda örnek alıp, bir kitabını tam da anlattığı şehir olan Dublin'e gidip okumak gerek…

 

Victor Hugo – Paris

Eserlerinde Paris’i her yönüyle işleyen Victor Hugo, Rönesans öncesi yapıların yenilenmesine de önayak oldu.

Şiirleri, öyküleri, tiyatro oyunları ve romanlarıyla tanınan Victor Hugo, genellikle sosyal ve sanatsal konularla ilgili eserler verdi. Notre Dame’ın Kamburu eserini de birçok turistin hayran kaldığı Notre Dame Katedrali’nin bakımsız olduğu gerekçesiyle yıkılmak istenmesi üzerine yazmıştır. Hugo bu eseriyle amacına ulaşmış, katedrale gerekli önemin gösterilip yenilenmesinde büyük rol oynamıştır. Ayrıca bu roman, Rönesans öncesi yapıların da bakıma girmesine önayak oldu.

 

Sefiller’de eski bir mahkumun yaşam mücadelesinden bahsederken Fransa’nın tarihine, siyasetine, mimarisine ve adalet sistemine de değinir. Notre Dame’ın Kamburu’nda ise Paris’in görkemli yapılarının önemine dikkat çeker. Her daim aşk ve romantizmle anılan Paris'i bir de Hugo’nun bahsettiği şekliyle tanıyın.

Ayrıca 1851 yılında III. Napolyon tarafından sürgün edilen Victor Hugo’nun, bu süreçte Paris’le ilgili yazdığı yazı şehre duyduğu özlem ve sevgiyi en açık şekilde görmemizi sağlıyor.

 

Gabriel Garcia Marquez – Aracataca

Marquez sayesinde tüm dünyaya adını duyuran Aracataca, Yüzyıllık Yalnızlık’taki Macondo Köyü’nün ta kendisi.

Kolera Günlerinde Aşk, Kırmızı Pazartesi, Yüzyıllık Yalnızlık gibi kült kitapların yazarı Gabriel Garcia Marquez, doğduğu kasabayı kurgusal bir köy olarak kitaplarına yansıtmıştır. ‘’Çocukluk günlerini sanatsal bir dille ardında bırakmak.’’ amacında olduğunu belirten yazarın Yüzyıllık Yalnızlık kitabında anlattığı fantastik Macondo Köyü, aslında çocukluğunun geçtiği Aracataca’dır.

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Marquez, kitaplarında Latin Amerika’nın tarihinden, yetiştiği topraklardan ve halkından da bahseder. 2014’te vefat eden usta yazarın evi müze haline getirilmiş olup, Kolombiya’nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor. Marquez sayesinde Aracataca’nın ismini tüm dünya duymuştur.

 

Franz Kafka – Prag

Kafka’yla özdeşleşen Prag’a yolunuz düşerse şehrin dört bir yanında Kafka’ya rastlayacağınızı unutmayın!

Modern edebiyatın en özgün yazarlarından biri olan Franz Kafka’nın adıyla, doğup büyüdüğü yer Prag özdeşleşmiş durumda. Dava, Dönüşüm, Şato ve Ceza Sömürgesi gibi eserleri bulunan yazarın henüz hiçbir kitabını okumamış olsanız bile Prag'a gittiğinizde kendisiyle bolca görüşme fırsatı bulacaksınız. Yazarın ismi ve fotoğrafların bulunduğu t-shirtler, kupalar, hediyelik eşyalar ve posterlerle hemen her dükkanda karşılaşabilirsiniz.

 

Yolunuz Prag’a düşerse Kafka’yı anmak için mutlaka Kafka Müzesi’ne (günlükleri, el yazıları, fotoğrafları vb görebilirsiniz.), kız kardeşiyle birlikte yaşayıp en iyi eserlerini yazdığı Altın Yol üzerindeki 22 numaralı eve, 1900’lerin başında felsefe konuşmaları yaptığı Cafe Louvre’a ve tabii ki annesi ve babasının yanında yer alan mezarlığını ziyaret etmek için Olsany Cemetery’ye uğrayın.

 

etslet'sgo

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Uğur Mumcu’nun Kaleminden Sabahattin Ali

6.410 kez okundu 26 Eylül 2016

Öykü Okumak İçin 6 Geçerli Sebep

6.493 kez okundu 06 Ocak 2017

Çok İlginç: 13 Psikolojik Gerçek

25.830 kez okundu 31 Ağustos 2015

Türk Sinemasından Hafızalara Kazınan 10 Sahne

19.223 kez okundu 09 Eylül 2016

Aşkta Yarın Yoktur Sevgili: Cezmi Ersöz

25.076 kez okundu 17 Mayıs 2016

Tek İple Bir Rönesans Tablosunu Yeniden Yarattı

5.823 kez okundu 23 Ağustos 2016

10 Öneri İle Kitap Okumaya Nasıl Başlanır

21.464 kez okundu 22 Eylül 2016

Emrah Serbes’i Yazmaya İten 2 Kitap

7.977 kez okundu 29 Ekim 2016

Birbirinden İlginç 6 Sosyal Psikoloji Deneyi

9.662 kez okundu 02 Temmuz 2015

Yazarların Mezar Taşlarında Neler Yazıyor?

5.470 kez okundu 25 Aralık 2015

Türk Edebiyatında İlkler

4.128 kez okundu 31 Mart 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk