Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Trabzon'da Mutlaka Gezilmesi Önerilen 10 Yer

17 Eylül 2016 04:27

1) Sümela Manastırı 

Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesindedir. Rum Ortodoks manastır ve kilise yapısıdır. MS 365-395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen bu yapı, dağın yamacında, ağaçların arasında oldukça güzel görünmektedir. 

 

2) Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan bu muhteşem güzellik, son dönemlerde Arap turistlerinde yoğun ilgisini çekiyor. Gölün civarında bisiklet kiralayıp sürebilir, piknik alanlarında piknik yapabilir, yükseklere çıkıp manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

 

 

3) Atatürk Köşkü

Trabzon’un merkezine yaklaşık 5-10 dk mesafede bulunan Atatürk Köşkü, küçük bir çam korusu içinde yer almaktadır. Atatürk, 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte misafir edilmiştir. O dönemde Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile birlikte müzeye çevrilmiştir. 

 

4) Ayasofya Camii (Müzesi)

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinden sonra İstanbul’dan kaçan ve Trabzon’da yeni bir devlet kuran Kommenus ailesi tarafından 1250-1260 yıllarında yaptırılmıştır. İçindeki tarihi dokular korunarak günümüze kadar getirilen müze 2013 yılında camii olmuş, fakat ziyarete açık kısımları da var.

 

5) Boztepe

Trabzon’u izlemek istiyorsanız, burası mükemmel bir yer. Şehrin kalabalığından sıyrılıp, Boztepe’ye çıkarak çayınızı yudumlarken Trabzon’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

 

6) Trabzon Müzesi

Trabzon’un tarihini merak ediyorsanız Trabzon müzesi şehrin tam ortasında sizi bekliyor. Mimarlarının İtalyan olduğu belirlenen bu yapının malzemelerinin birçoğu İtalya’dan getirilmiştir. Konağın bodrum katı Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı Konak Teşhiri, birinci katı Etnografik Eserler Seksiyonu ve asma katı İdari Bölüm olarak düzenlenmiştir. 

7) Çal Mağarası

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen mağaranın içinden küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır. Mağaranın Yeri Çal Mağarası Trabzon İli Düzköy İlçesi’nin 5km. Güneybatısında  denizden1050m. Yüksekte Çal köy Beldesi içerisinde yer almaktadır.

 

8) Yaylalar

Karadeniz’den bahsedip de yaylalardan söz etmemek olur mu hiç? Trabzon’da da çoğu Karadeniz illerinde olduğu gibi birçok yayla var. Temiz hava almak, buz gibi serin suyu kaynağından içmek, her şeyin doğalından tüketmek için Trabzon gezinizde birkaç günü yaylalara ayırabilirsiniz.

 

9) Santa Harabeleri

Trabzon’un Arsin ilçesinde bulunan Santa Harabeleri, eski bir Rum köyü. Buralardan göç eden Rumların bıraktığı yapılar, Santa Harabeleri adıyla ziyaretçilerini bekliyor.

 

10) Ortahisar

Trabzon surları üstünde bulunan Ortahisar mevkii, kentin ilk yerleşim yerlerinden biridir. Birbirinden güzel tarihi evler ve geçtiğimiz yıllarda yapılan Zağnos vadisi ile gezilmesi gereken bir mahalle. Trabzon’un eski valilik binası, Kanuni Evi, Trabzon Burcu, Gülbaharhatun Camii ve Ortahisar Camii bu mevkide bulunan önemli yapıtlardandır.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/yasin-turkday.jpg
Yasin Türkday

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/yasin-turkday.jpg
Yasin Türkday

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

İnsanı Okumaktan Soğutan Okur Tipleri

7.759 kez okundu 08 Ocak 2015

Hayatın Ritmini Gösterecek 10 Dans Filmi

23.131 kez okundu 22 Eylül 2016

Yazarlardan ayrılık mektupları!

9.102 kez okundu 13 Nisan 2016

Daha Geç Olmadan İzlemeniz Gereken 30 Efsane Film

55.279 kez okundu 20 Nisan 2016

Edebiyat tarihinin en iyi 100 giriş cümlesi

8.032 kez okundu 19 Ekim 2015

Kitap Okurken Orgazm Olmak

117.151 kez okundu 23 Ağustos 2016

İnsanları kandırmak neden kolay?

10.941 kez okundu 08 Nisan 2016

Yahudi Dükkanı Kitabından 10 Etkileyici Alıntı

9.087 kez okundu 11 Kasım 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk