Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Trabzon'da Mutlaka Gezilmesi Önerilen 10 Yer

17 Eylül 2016 04:27

1) Sümela Manastırı 

Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesindedir. Rum Ortodoks manastır ve kilise yapısıdır. MS 365-395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen bu yapı, dağın yamacında, ağaçların arasında oldukça güzel görünmektedir. 

 

2) Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan bu muhteşem güzellik, son dönemlerde Arap turistlerinde yoğun ilgisini çekiyor. Gölün civarında bisiklet kiralayıp sürebilir, piknik alanlarında piknik yapabilir, yükseklere çıkıp manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

 

 

3) Atatürk Köşkü

Trabzon’un merkezine yaklaşık 5-10 dk mesafede bulunan Atatürk Köşkü, küçük bir çam korusu içinde yer almaktadır. Atatürk, 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde bu köşkte misafir edilmiştir. O dönemde Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile birlikte müzeye çevrilmiştir. 

 

4) Ayasofya Camii (Müzesi)

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinden sonra İstanbul’dan kaçan ve Trabzon’da yeni bir devlet kuran Kommenus ailesi tarafından 1250-1260 yıllarında yaptırılmıştır. İçindeki tarihi dokular korunarak günümüze kadar getirilen müze 2013 yılında camii olmuş, fakat ziyarete açık kısımları da var.

 

5) Boztepe

Trabzon’u izlemek istiyorsanız, burası mükemmel bir yer. Şehrin kalabalığından sıyrılıp, Boztepe’ye çıkarak çayınızı yudumlarken Trabzon’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

 

6) Trabzon Müzesi

Trabzon’un tarihini merak ediyorsanız Trabzon müzesi şehrin tam ortasında sizi bekliyor. Mimarlarının İtalyan olduğu belirlenen bu yapının malzemelerinin birçoğu İtalya’dan getirilmiştir. Konağın bodrum katı Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katı Konak Teşhiri, birinci katı Etnografik Eserler Seksiyonu ve asma katı İdari Bölüm olarak düzenlenmiştir. 

7) Çal Mağarası

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak da kabul edilen mağaranın içinden küçük bir dere akmakta olup, mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır. Mağaranın Yeri Çal Mağarası Trabzon İli Düzköy İlçesi’nin 5km. Güneybatısında  denizden1050m. Yüksekte Çal köy Beldesi içerisinde yer almaktadır.

 

8) Yaylalar

Karadeniz’den bahsedip de yaylalardan söz etmemek olur mu hiç? Trabzon’da da çoğu Karadeniz illerinde olduğu gibi birçok yayla var. Temiz hava almak, buz gibi serin suyu kaynağından içmek, her şeyin doğalından tüketmek için Trabzon gezinizde birkaç günü yaylalara ayırabilirsiniz.

 

9) Santa Harabeleri

Trabzon’un Arsin ilçesinde bulunan Santa Harabeleri, eski bir Rum köyü. Buralardan göç eden Rumların bıraktığı yapılar, Santa Harabeleri adıyla ziyaretçilerini bekliyor.

 

10) Ortahisar

Trabzon surları üstünde bulunan Ortahisar mevkii, kentin ilk yerleşim yerlerinden biridir. Birbirinden güzel tarihi evler ve geçtiğimiz yıllarda yapılan Zağnos vadisi ile gezilmesi gereken bir mahalle. Trabzon’un eski valilik binası, Kanuni Evi, Trabzon Burcu, Gülbaharhatun Camii ve Ortahisar Camii bu mevkide bulunan önemli yapıtlardandır.


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/yasin-turkday.jpg
Yasin Türkday

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/yasin-turkday.jpg
Yasin Türkday

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Gülümsemenin Bilinmeyen 10 Faydası

12.625 kez okundu 20 Temmuz 2016

Sinema Tarihinin En Komik 10 Filmi

27.463 kez okundu 04 Nisan 2016

Sevgi Üzerine 12 Anlam Dolu Söz

4.249 kez okundu 29 Aralık 2016

Sessiz bir yerde yarım saat okursanız…

8.567 kez okundu 02 Haziran 2015

Kasalarda Saklanan Efsane Kitaplar

6.076 kez okundu 09 Ekim 2015

Havva'nın Üç Kızı'ndan En Etkileyici 15 Alıntı

20.097 kez okundu 16 Ağustos 2016

Sinema Tarihinin En İyi 55 Edebiyat Uyarlaması

24.030 kez okundu 15 Temmuz 2016

Amin Maalouf'u En Çok Etkileyen 7 Yazar ve Kitap

8.009 kez okundu 15 Aralık 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk