Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

İnsanı Bir Rüya Aleminde Hissettiren Kuzey Işıklarının En İyi İzlenebileceği 3 Yer

19 Aralık 2016 01:13

Varlığından haberdar olduğum andan itibaren hayalini kurduğum kuzey ışıkları, hala hayal listemde ilk sırada. Fakat kuzey ışıklarını görmeyi hayal ederek kilometrelerce uzaklara gidip, kuzey ışıklarını göremeden geri dönen kişilerin deneyimlerini okuyunca bu seyahatin zamanlamasının ne kadar önemli olduğunu görüyorum. Mükemmelliyetçi kişiliğim tam da bu noktada devreye giriyor. Muhtemelen hayatımda bir kere deneyimleyebileceğim bir şeyi şansa bırakmak istemiyorum. Bu yüzden kuzey ışıkları ile ilgili yaptığım detaylı araştırmanın önemli kısımlarını sizlerle de paylaşıyorum ki, daha çok insan hayallerine kavuşsun:

Kuzey ışıkları, doğanın insana sunduğu en etkileyici doğa olayı olsa da, kuzey ışıklarını görmek için doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekiyor.

Aurora borealis olarak da bilinen kuzey ya da kutup ışıkları, doğanın insanlığa sunduğu en etkileyici doğa olaylarından biri. Genellikle gündönümlerinde kendini gösteren bu büyülü ışıkların rengi, bana hayali hayvan “unicorn”u hatırlatıyor. Kuzey ışıklarının görülebilmesi için havanın bulutsuz olması gerekiyor. En iyi görüldüğü zamanlar Eylül ve Nisan ayları arasında, yani gecelerin uzun ve daha karanlık olduğu zamanlar. Bu eşsiz deneyimi yaşamadan dönmek istemiyorsanız, seyahatinizi yeni ay ve dolunay zamanlarına denk getirmekten kaçının. Biz her ne kadar pembeleri, morları görmek istesek de genellikle görünen aurora borealis rengi yeşil. Olsun; o da bir renk, o da bir deneyim.

 

Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz birçok yer var, ama bu ışıkların görünme olasılığı kuzey kutbuna yaklaştıkça artıyor. Eğer siz de bu hayalin peşine düştüyseniz, yolunuz aşağıdaki şehirlerden birine düşsün:

 

Abisko, Kuzey Kutup Bölgesi, İsveç

Abisko

İsveç’in kuzeyinde bulunan ve sadece 85 kişinin yaşadığı bu kasabanın ismini muhtemelen daha önce hiç duymadınız. Abisko; İsveç’in en kuru bölgesi bölgesi, dolayısıyla en bulutsuz yeri. Dupduru gökyüzü, kuzey ışıklarını görme olasılığınızı arttıran bir faktör. Bu yüzden Abisko, kuzey ışık avcıları tarafından kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yer olarak biliniyor.

 

Abisko’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Stockholm aktarmalı olarak Abisko’ya ulaşabilirsiniz.

 

Tromsø, Norveç

Tromsø

‘Kuzeye çıkan kapı’ olarak da bilinen Tromsø, yaklaşık 75 bin kişilik nüfusu ile dünyanın en kuzey şehri. Norveç’in kuzeyinde bulunan Tromsø, aynı zamanda kuzey kutup dairesinin en büyük üçüncü kentsel alanı. Alaska ve Sibirya ile aynı enlemde bulunan Tromsø, kuzey ışıkları bölgesinin ortasında bulunması sebebiyle radarınıza girmeli. Kasım ayının sonundan Ocak ayının başına kadar 24 saat boyunca karanlığı yaşayan bu şehirde deneyimlediğiniz şey, sadece kuzey ışıklarını yaşamak olmayacak. Hatta Şubat ayının ilk pazar günü yolunuz Tromsø’ya düşerse, Ren geyiği Yarışı Şampiyonası’nı yerel insanlarla birlikte izleyebilirsiniz.

 

Tromsø’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Oslo aktarmalı olarak Tromsø’ya ulaşabilirsiniz. Biraz daha maceralı bir deneyim yaşamak isterseniz Oslo’dan Bergen’e gidip, Bergen’den 4 günlük gemi yolculuğu ile bu şehre ulaşabilirsiniz.

 

Laberge Gölü, Yukon Bölgesi, Kanada

Large Gölü

50 kilometre uzunluğunda ve 5 kilometre genişliğindeki Laberge Gölü, el değmemiş bir güzelliğe sahip. Buz tutmuş gölün bir ucunda bulunan tahta kulübeleri kiralayarak kuzey ışıklarının renkli dünyasına ulaşabilirsiniz. Kuzey ışıklarını Laberge Gölü’nde izleyecek olmanızın en güzel tarafı gökyüzünün donmuş göle düşen yansıması.

 

Laberge Gölü’ne nasıl gidilir?

Bu göle en yakın havaalanı Whitehorse’ta bulunuyor. Whitehorse’tan Laberge Gölü arabayla 40 dakika uzaklıkta.

Bonus: Kuzey ışıkları genellikle gece oluşuyor; fakat gece boyunca uykusuz kuzey ışıklarını bekleyecek haliniz yok. O yüzden bu seyahate çıkmadan önce telefonunuza Aurora Forecast uygulamasını indirin ve kuzey ışıklarını en berrak şekilde izleyebileceğiniz zaman, uygulama size bildirim yollasın. Böylelikle kuzey ışıklarını izleme hayalinizi gerçekleştirme olasılığınız da artacak.

Kuzey ışıkları hayallerinizin en kısa zamanda gerçekleşmesi dileğiyle…

uplifers


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Dünya Edebiyatının En İyi 9 Yemek Sahnesi

5.785 kez okundu 31 Ağustos 2015

Edebiyat Tarihinin Birbiri İle Düşman 12 Yazarı

11.005 kez okundu 18 Ağustos 2016

Hapishane Temalı En İyi 16 Film

27.231 kez okundu 22 Haziran 2016

Arkadaşlığın Kaç Türü Vardır?

7.888 kez okundu 14 Temmuz 2015

Kitap Okurken Orgazm Olmak

119.232 kez okundu 23 Ağustos 2016

Dünya Edebiyatında Öncü 22 İlk Edebi Eser

7.605 kez okundu 16 Haziran 2016

10 Yazarın En Sevdiği Aşk Şiirleri

16.068 kez okundu 26 Eylül 2016

İstanbul’un En İyi 10 Kitapçısı

8.680 kez okundu 26 Eylül 2016

21’inci Yüzyılın En İyi 100 Filmi Seçildi!

56.023 kez okundu 23 Ağustos 2016

Hafta Sonu Kaçamakları İçin 10 Rota

10.262 kez okundu 05 Eylül 2016

Kitap Kurtlarının Hastası Olacağı 11 Dövme

21.390 kez okundu 18 Ağustos 2015

Daha Geç Olmadan İzlemeniz Gereken 30 Efsane Film

55.952 kez okundu 20 Nisan 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk