Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

İlber Ortaylı Seyahatnamesi'nden Gezilmesi Gereken Şehirler

27 Mart 2017 13:24

Yaşamını adeta tarihe adayan Profesör ve Türk Tarih Kurumunun "Şeref Üyesi" İlber Ortaylı, aynı zamanda bir dünya gezgini... Gezip gördüğü, sevdiği ve tavsiye ettiği bir çok ülkeyi 'İlber Ortaylı Seyahatnamesi' adlı kitabında topladı. En sevdiği şehrin Roma olduğu söyleyen Ortaylı, Ürdün'deki Petra antik kentini her Türkün mutlaka görmesi gerektiğini vurguluyor. Kitaptan yola çıkarak, sizin için seyahat rotalarını derledik;

 

1- Ürdün, Petra: Okumuş her Türk buraları görmeli!

Bizde Arapları küçümser bir kesim ama buna kimsenin hakkı yok. Çünkü miraslarını çok iyi koruyorlar. Araplar, şehirlerine gözleri gibi bakar. Bizde yaşadığımız şehir göz göre göre batarken, sağa sola peşkeş çekilirken kimsenin sesi çıkmaz. Petra, Roma devrinin şehridir. Kervan yollarının üzerindedir, kayalara oyulmuş müthiş bir şehirdir. Korunmuş şehir görmek isteyen Arap şehirlerini dolaşsın. 

 

2- İran: Etrafa bakma sanatı İran'da öğrenilir

İsfahan'dan başlayın. İlk görülmesi gereken hat Tebriz-İsfahan hattıdır. İkinci hat ise Tahran'dan başlayan ve İsfahan'a giden hattır. Kaşan ve Kum görülür. Sonra Yezd. Eski İran'ı görmek istersen de Şiraz. İranlılar, şehirlerini bozmaz. Ben de kültürlerini koruyanları severim. Unuttuğumuz Türkçenin kökü de oradadır, konuşurlar. Münevver bir halktır.

 

3- Budapeşte: Kendimi dinlediğim şehir

Burası benim kafamı dinlediğim, hayat için planlar yaptığım yerdir. Buda ya da Budin'de halen çok iyi kitapçılar var. Prag, müzik şehridir. Kültürlü insanların olmadığı bir şehrin karakteri olmaz. Kasaba kütüphanesinde birinci sınıf kütüphaneci varsa güzeldir o şehir.

 

4- Moskova: Gezilmez, yaşanır

Ben küçük Volga şehirlerini severim. Mesela Yaroslav, şüphesiz Moskova'nın o büyük curcunasını ve kendine has yönlerini seversiniz ama orada gezmek değil yaşamak güzeldir. Gecelerine karışmak, sosyetesini bilmek. Ama Petersburg tabii bambaşkadır. 

 

5- Semerkant: Hayal kurulur

İnanılmaz bir ortaçağ medeniyeti. Hiçbir yerde öylesi yok. Kalmış, korunmuş. Evler sade ve sakin. Avlu içinde kerpiç evler. Gökdelen yok. Bilhassa Semerkant ve Buhara ardından da Taşkent'te gökdelen filan göremezsiniz. En çok beğendiğim yahudi gettosu mesela Buhara'dadır. Geceleri Semerkant'taki Registan Meydanı'nda oturmalısınız. Ateş seyretmek gibi bir şey, büyüleyici. Tefekküre dalıyorsunuz, hayal kuruyorsunuz.

 

6- Roma: En çok sevdiğim

Ben İtalya'yı severim. Şehirlerden de Roma'yı. Ama küçük bir şehir olan Siena'yı da severim. Dinlenmek ve okumak içinse Venedik'in çok yakınındaki Padova'yı. Venedik'te yaşanmaz ama Padova sakindir. Sıcaktır İtalya'nın şehirleri. 

 

7- Bosna Hersek: Dünya hakkında ümidinizi yitirirseniz...

İslamiyetin en hoş yaşandığı yer orasıdır. Kazan da öyledir ama fazla kozmopolit. Saraybosna'da Müslümanlık, Osmanlılık ve medeniyet birleşmiş. Sade insan sesiyle ezan okunur orada. Güzeldir. Dünya hakkında ümidinizi yitirirseniz Bosna'ya gidin. 

 

8- Görmeniz Gereken Diğer Yerler:

Barcelona'ya gitmelisiniz. Dünyaya açık, medeni Akdeniz. Adriyatik kıyıları, Dalmaçya nefistir. Endülüs bizim kültürümüzdür. Ziyaret edilmeli. Yunan adalarının hemen hepsi çok güzel. Midilli yeşildir, Sakız o kadar değil ama orjinaldir. Rodos bana fazla turistik gelir ama enteresandır. Yunanistan'ın kendisi el değmemiş, temiz kalmış bir ülkedir. Başarıdır. Maalesef Selanik hariç. 

 

9- Hangi şehirleri bir kez görmek yetmez?

Semerkant ve Buhara...Kudüs böyledir. Roma, Floransa... Ne kadar görseniz doyamazsınız. Kahire'nin keyfi bitmez. Sonra Şam; inşallah kalmıştır. İsfahan.

Batı'dan, Londra diyebilirim. Asrın başkentidir. Kozmopolittir; ne ararsanız vardır. Tabii paranız varsa iyidir Londra.

 

kaynak: Hürriyet/Seyahat 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/gokceturkkan.jpg
Gökçe Türkkan

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

10 Farklı Şairin Kaleminden Yaşama Sevinci

4.527 kez okundu 17 Şubat 2016

Üsküdar Sahaf Festivali Başladı!

4.395 kez okundu 10 Ekim 2016

Bilge Karasu ile Kelimeler Nehrinde 18 Alıntı

4.939 kez okundu 28 Temmuz 2016

Sahur Vaktine Kadar Okunabilecek 10 Kitap

22.566 kez okundu 28 Haziran 2015

Liste Kitap Simyacı ile Youtube'da!

5.171 kez okundu 15 Eylül 2016

Filmlerde Tarihin En İkonik 20 Kadını

19.645 kez okundu 30 Ekim 2015

Sinema Tarihinin En İyi 55 Edebiyat Uyarlaması

25.261 kez okundu 15 Temmuz 2016

Hugh Jackman'ın Oynadığı En İyi 21 Film

19.586 kez okundu 10 Mart 2016

Karaköy Sokak Festivali Başlıyor!

15.047 kez okundu 23 Eylül 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk