Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Hayvan Çiftliği
%35
Hayvan Çiftliği
Etiket Fiyatı 15,00 TL
9,75 TL (KDV Dahil)
kargo liste para
Hayvan Çiftliği
Etiket Fiyatı 15,00 TL
9,75 TL (KDV Dahil)
 
Yayınevi: Barkod: 9789750719387
Karton Kapak • 12,50 x 19,50 cm • 152 Sayfa
52 Gündür Listede
327 Adet Satıldı
1 Yorum
Arkadaşına Öner
kargo liste para
reklam

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan  Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

Altbaşlığı bir peri masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

George Orwell

Annesi Fransız asıllı olan kendisi Hindistan’da doğmuş yazar George Orwell , 20. yüzyıl İngiliz edebiyatında önemli bir yer tutmuştur.Eserlerini oluşturmasında yaşadığı ortamlar ve karşılaştığı olaylar etikili olmuştur.Yazarlık yapmayı küçük yaştan beri istemesine rağmen para sıkıntısı çekmesi sebebiyle çeşitli işlerde çalışmıştır. Polis teşkilatındaki görevi de bunlardan biridir.Ancak bu görevi sırasında şahit olduğu zulümler onu bu işten uzaklaştırmıştır.Para skınıtısı bu dönemde de devan eden George Orwell’in ik romanı otobiyogrofi niteliğinde sayılabilecek olan ‘Paris ve Londra’da Beşparasız’dır.Orwell’in kendi yaşamını ve gözlemlerini kitaplarına yansıttığının da ilk göstergesi olan bu kitap işsiz ve niteliksiz bir genç adamın Londra’da geçim sıkıntısı çekmesini ve vermiş olduğu yaşam mücadelesini ele almaktadır.Aynı şekilde bu kitabından sonra yayımlayacağı ‘Daralma’ ve ‘Zambak Solmasın’ adlı eserlerinde de aynı temayı işlemiştir.

Orwell eserlerine İspanya İç Savaşı nedeniyle uzun bir süre ara vermiştir. Bu dönemde Orwell İspanya yanında savaşmaya gönüllü olarak gider.Savaş sırasında birçok olaya şahit olmuş ve özellikle sosyalizm hakkında birçok bilgi edinmiştir.Sosyalist rejimin getirdiklerini yakından görme fırsatı bulan Orwell bu dönemde yaşadıklarını anlatan ‘Katalonya’ya Selam’ adlı eserini yazmıştır. İspanya’nın yaşamış olduğu bu değişiklerin sorumlularını yani dönemin devlet adamlarını yergileyici bir dille anlattığı ‘Hayvan Çiftliği’ belkide hayatını değiştiren en önemli yapıtıdır.Bu eseriyle o dönemde büyük bir üne ve paraya kavuşmuştur. Yazdığı bu kitap her ne kadar yergi niteliği taşısada Orwell yapıtında eski üslubundan vazgeçmemiştir.Anlattığı olaylar yine kendi gözlemlerine dayanan olaylardır.Kitabında söz konusu olan kişiler Hitler ve Stalin iktidarını yansıtmaktadır. Ancak Orwell eserinde direk suçlama yoluna gitmemiş, dönemin şartlarını ve kişileri bu tarz bir iktidara iten nedenlerin neler olduğunu da yansıtmıştır.’Hayvan Çiftliği’ her ne kadar Orwel’i üne kavuşturan en önemli yapıt olarak gözükse de yakın tarihlerde kaleme aldığı ‘1984’ adlı eseri de oldukça önemlidir.

Orwel özellikle son yapıtlarıyla geçim sıkıntısından kurtulmuş ancak yine de rahat bir yaşama kavuşamamıştır.Yoksulluk çektiği yıllarda yakalandığı tüberküloz hastalığı tekrar baş gösterince 46 yaşında Londra’da hayata gözlerini yumdu.

loader

Facebook Yorumları

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun
15/05/2016 15:27
Etkileyici bir kitap.
reklam

Çok Satan Kitaplar

Giriş Yap

Şifreni Sıfırla

facebook ile bağlan

twitter ile bağlan

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk