Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Bill Gates’in 2016 Kışı İçin Tavsiye Ettiği 4 Kitap

12 Aralık 2016 09:54

Bill Gates, 2016 yılı kışı için kitap tavsiyelerini yaptı. Kışın kitabını alıp bir köşeye çekilmek isteyecekler için yine dikkate değer bir listeyle geldi. Webrazzi’de yer alan habere göre, Gates’in bu yıl Tatil Kitapları 2016 adı altında listelediği kitaplar ve kısa özetleri şu şekilde:

 

String Theory: David Foster Wallace’ın tenis sporu hakkındaki en iyi makalelerinin bir derlemesi. Yazarın dili kullanma başarısını Roger Federer’in tenisteki ustalığına benzeten Gates, kitabı okumak için tenis oynamanıza ya da sevmenize gerek olmadığının altını çiziyor.

 

Shoe Dog: Nike kurucu ortağı Phil Knight imzalı anı kitabı başarıya giden yolun görünenin aksine darmadağınık ve hatalarla bezeli olduğuna diar bir hatırlatma niteliğinde. Gates, Knight ile tanıştığını ancak kapalı bir karakter olmasıyla hakkında çok az ipucu veren yöneticinin bu samimi açılımının kaçırılmamsı gerektiğini düşünüyor.

 

The Gene: Columbia Üniversitesi biyoloji bilimcilerinden Siddhartha Mukherjee aynı zamanda tanınmış, Pulitzer ödüllü bir yazar. Genom biliminin dünü, bugünü ve yarınını anlatan kitap, genel okura hitap ediyor ve gelişmelerle ilgili etik soruları da es geçmiyor.

 

The Myth of the Strong Leader: Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Archie Brown, 50 yıldan uzun süredir politik liderliğin eğrisini ve doğrusunu çalışıyor. Güçlü lider mitini bozduğu kitabında, tarihe ve insalığa en büyük katkıyı sağlayan liderlerin geleneksel kalıplara göre “güçlü lider” olmayı başaranların değil; iş birliği yapmayı, delege etmeyi ve pazarlık etmeyi bilenlerin asıl liderler olduğunu söylüyor. Gates bu bulguların ABD genel seçimlerinin de yapıldığı 2016 yılında daha da önemli hale geldiğini düşünüyor.

 

Gates’in listeye almadığı ancak bahse değer bulduğu kitapsa The Grid. Gretchen Bakke’nin eskiyen elektrik şebekeleriyle ilgili kitabı sıradan şeylerin ardındaki büyüleyici aritmetiği çözümlemesiyle ilginç. Mühendisleri bol bol elektrik şebekeleri üzerinde düşünmeye sevkedecek kitap, karmaşık sorunların çözümüne ve temiz enerjiye geçişe ilişkin anektodlarla dolu.

 

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ayse-kaleli.jpg
Ayşe Kaleli

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Carl Sagan ve 10 Unutulmaz Sözü

5.323 kez okundu 26 Aralık 2016

Unutulmaz Dizi Kardeş Payı'ndan Efsane 10 Parça

28.958 kez okundu 15 Ağustos 2016

20 Ünlü Düşünürün Tarihe Geçen Sözleri

12.322 kez okundu 17 Mayıs 2016

Milena'nın Kafka'yı Anlattığı Mektubu

9.092 kez okundu 26 Aralık 2016

Hepimiz gibi olan “Daktilokafa”nın Hikayesi

4.277 kez okundu 06 Ağustos 2015

Kitap okumayı keyifli hale getirmenin 10 yolu

9.647 kez okundu 01 Haziran 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk