Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Aklınızı Başınızdan Alacak 15 Kitap

19 Aralık 2014 11:02

Bazı kitaplar vardır, sizi daha okumaya başladığınız anda etkisi altına alır. Bitirdikten sonra bile olayların, mekanların içine hapseder, karakterleriyle yakınlaştırır. Yazarını ayakta alkışladığımız bu kitaplar işte bu usta kalemlerin provoke eden anlatımı ve sınır tanımayan hayal gücü ile hayatınıza girer; aklınızı başınızdan alır!

Dünyaca ünlü eğlence ve paylaşım sitesi Reddit'in kullanıcıları da "Aklınızı başınızdan alacak kitapları" oylamış. Gerçekten dikkate alınacak bir liste. Ama bu kitapların sizi mutlu ettiği kadar, rahatsız da edebileceğini unutmayın…

 

1. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) - George Orwell

George Orwell'in yazdığı distopik romandır. 2000'li yılların dünyasında yaşadıklarımıza ayna tutar. İnsanların nasıl apolitikleştirildiklerini, nasıl her şeyden korkan bireyler haline geldiklerini çok iyi anlatır. Okurken her satırı içinize işleyeceğinden etkisinden kurtulmanız da kolay olmaz. Hikayeye katılan "aşkhikayesi" ise işin tuzu biberi olur.

 

2. Ender'in Oyunu - Orson Scott Card

Halen yazılmakta olan (en son 12. yazıldı galiba)  Orson Scott Card'ın bilim kurgu serisinin ilk kitabı. 

"11 yaşındaki bir çocuk, 'Kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi sevmek,' diyebiliyorsa, onun Dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek."

 

3. Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Romanın kurgusu Londra'da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum değiştirilmiştir. Aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. Fakat, ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi, kaldırılması ile başarılmıştır; aile, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat, din ve felsefe artık yoktur. Ayrıca salt zevki önüne gelenleseks yapmada ve uyuşturucu kullanımında bulan toplum hazcı (hedonistik) bir topluma dönüşmüştür.

 

4. Seçilmiş Kişi - Lois Lowry

Zaman, kitapta net olarak belirtilmezken, gelecek zamanda bir toplulukta geçtiği anlaşılabilmektedir. Kitap, Jonas'ın eskiden yaşamakta olduğu ve herkesin işinin belli olduğu gelişmiş bir köyde geçer. Eğitim çok gelişmiştir ve herkes kendi özellikleri ve yetenekleri doğrultusunda iş sahibi olurlar.

 

5. Guguk Kuşu - Ken Kesey

Kült filmler listelerini hep en başlarında olan Guguk Kuşu filminin orijinal öyküsüdür. Günümüz insanının toplumla çelişkilerini ortaya koyan bir roman. Kimin dediği olacak? Toplumun mu, gönlüne göre yaşayanın mı? Bir akıl hastanesindeki özgür ruhlarla disiplin sağlamaya çalışan yönetim arasındaki mücadeleyi olağanüstü bir ustalıkla anlatan Ken Kesey, bu ilk yapıtıyla Amerikan "karşıt-kültürünün" efsanelerinden biri oldu.

 

6. Zamanın Kısa Tarihi - Stephen Hawking

Bir editörün tavsiyesi üzerine, kitapta E=mc² dışında hiç bir formüle yer verilmemiştir. Hawking, kavramların daha kolay anlaşılabilmesi için metinleri resim, grafik gibi görsellerle zenginleştirerek, konuları basitleştirmeye çalışmıştır.Herkesin anlayabileceği bir dille yazılmıştır. Bu kitap okuyucunun bilime ilgisini arttırır ve asla karmaşık bir anlatımı yoktur.

 

7. Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk

Çoğumuzun filmini izlediği Fight Club aslında Palahniuk'un bu romanından uyarlanmıştır. Yeraltı edebiyatının yetkin örneklerinden olan kitap, tüketim kültürüne, hırs ve üstünlük duygusuna, güzellik idealine ve iş dünyasına zehir zemberek bir eleştiri yöneltiyor. Palahniuk, karanlık bir mizahla desteklediği güçlü ve çarpıcı üslubuyla, yaşadığımız dünyanın çirkin suretine ayna tutuyor.

 

8. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez

Romanla ve edebiyatla uğraşan çoğu kişi tarafından mutlaka ilk 10'da gösterilen bu kitabı tanımlayan tek kelime: Şaheser. Nobel ödüllü Marquez'in dili, büyülü gerçekçiliği, fantastik atmosferi sizi çok şaşırtacak. Ayrıca kitap tam 16 yıllık emeğin ürünüdür. "Bu kitabı okumayan kendine roman okudum demesin!" cümlesini duymak istemiyorsanız, kitaplığınıza ekleyin.
 

9. Karamazov Kardeşler - Dostoyevski

Saygın kitap eleştirmenleri ve yazarlara göre dünyanın en üst metni. Hatta Hemingway'in intihar etmesinin nedeni "hiçbir zaman böyle bir kitap yazamayacağım" düşüncesi olduğunu söylerler (Tamamen edebi bir dedikodu olabilir!). Kısaca "insan"ı anlatıyor diyebiliriz. Ama her türden, gerçek, canlı kanlı insan...

 

10. Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Kafka Tamura 15 yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir düzenek gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibi peşindedir. Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.

 

11. Mahşer - Stephen King

Stephan King'siz liste olmaz tabii ki. Dünyanın tartışmasız en iyi bilim kurgu romancısı Stephan King'in bu en ünlü romanının konusu şöyle: Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde 99'unu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan kendilerini kurtaracak bir lider arayışı içine girer. Ve iki aday ortaya çıkar... Colorado'da bir halkevi kurmakta ısrar eden 108 yaşındaki hayırsever rahibe Abagail ve kötülükten başka bir şey düşünmeyen, kargaşadan mutlu olan şiddet yanlısı "kötü adam" Randall Flagg...

 

12. Madde 22 - Joseph Heller

2.Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunda bombardıman pilotu olarak görev yapan Yossarian'ın öyküsü, çivisi çıkmış bir dünyanın küçücük bir modeli aslında. Okurken bugün yaşananlarla kitaptaki öykü arasındaki bağlantıyı kurup aslında ne kadar absürd, çılgın, ürkütücü ve kin dolu bir dünyada yaşadığınızı fark edeceksiniz.

 

13. Süper İyi Günler - Mark Haddon

Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507'ye kadar bütün asal sayıları... Sıradan bir insanın süper kahraman olmasının hikayesidir kısaca.

 

14. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - E.M. Remarque

Savaşın dehşetini, beraberinde getirdiği yıkımı, insanoğlunu birbirine nasıl yabancılaştırdığını birinci ağızdan, çarpıcı bir şekilde dile getiren Remarque, savaşla ilgili bildiğimizi sandığımız gerçekleri sorgulamamızı sağlarken, edebiyatın ne kadar güçlü ve ölümsüz bir kaynak olabileceğini de bir kez daha kanıtlar.

 

15. Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralar'a mensuptur. Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyet işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip Kaliforniya'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

 

Kaynak: onedio.com


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

10 Örnekle İyinin ve Kötünün Romanları

12.739 kez okundu 17 Eylül 2016

Gerçek Seri Katillerin Hayatından Uyarlama 30 Film

10.512 kez okundu 28 Aralık 2015

Kanıtlandı, kitap okuyunca bakın neler oluyor?

23.032 kez okundu 18 Ocak 2016

Hapishane Temalı En İyi 16 Film

25.870 kez okundu 22 Haziran 2016

Kitaptan Uyarlanan En İyi 10 Aşk Filmi

42.239 kez okundu 23 Eylül 2016

Adorno'dan Kültür ve Yaşama Dair 10 Söz

4.681 kez okundu 19 Ocak 2017

Günlük Objelerle Yapılan 11 Yaratıcı Kitaplık

7.474 kez okundu 29 Aralık 2014

Hayatını Okumaya Adamış 30 Diploma Sahibi Adam

5.359 kez okundu 20 Eylül 2016

A'dan Z'ye Tezer Özlü'den Alıntılar

4.773 kez okundu 19 Şubat 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk