Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Yılmaz Özdil ve Adam Kitabı Üzerine

21 Kasım 2016 09:24

Yılmaz Özdil, 2 Ocak 1965 doğumlu gazeteci yazar olarak karşımıza çıkıyor. İzmir doğumlu yazar Eğe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Meslek hayatına babasının şoför olarak çalıştığı Yeni Asır gazetesinde muhabirlik yaparak başladı. 1994 yılında Milliyet gazetesine geçerek Yazı İşleri Müdürü oldu. 1995 yılında Sabah gazetesine geçerek Yazı İşleri Müdürü oldu. Halen Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Üniversite yıllarımda kısacık beş altı cümle absürt diyebileceğim yazılar yazıyor diye düşünürken son iki yıldır yazdıklarını merakla beklediğim bir köşe yazarı haline geldi.

 

Köşe yazılarında romanda özellikle sinemada kullanılan flashback olayını yani geriye dönüşleri eski ile güncel olayları bağlaması okur kitlesini daha da arttırmış durumda. Ben böyle bakıyorum arkadaş bu olaylara mantığının ötesinde bilgi ile birlikte eski ile yeniyi sentezleyerek köşe yazılarını oluşturuyor.

 

2016 yılı bitmeden Kırmızıkedi yayınevinden çıkan kitap ile Yılmaz Özdil hayatına dokunan insanları “Adam” kitabında toplamış. Eğer Yılmaz Özdil’in gazetede yazdığı köşe yazılarını takip ediyorsanız çoğunun köşe yazılarından oluştuğunu görürsünüz. Okuduğunuzda pişmanlık duymayacağınız içerisinden bilgi sızıntıları bırakacak bir kitap olmuş Adam.

 

Ayrıca kapağındaki “Atatürk” silueti ile ayrı bir albeni kazanan kitapta neler var hepsine değinemesek de şöyle bir iki örneklem üzerinde durmaya çalışalım Yılmaz Özdil severler için.

 

 

Atatürk hayranı Fidel Castro:

Fidel Castro’nun Atatürk hayranı olduğunu, Türkiye’ye geldiğini “Ona ve devrimine hayranım, devrim yaptım ama O’nun yaptıklarını yapamadım, kendinize başka lider aramayın” dediğini öğrenebiliyoruz. Atatürk’ün büstünü Havana’nın göbeğine diktiğini altına da “Yurtta sulh cihanda sulh" yazdırıldığı bilgisini öğrenebiliyor okur. Ayıca Castro’nun evlilik dışı dünyaya geldiğini, Katolik okulunda “ilahiyat” okuduğunu sonra hukuk okuduğu gibi bilgiler öğreniyor okur.

 

Türk Schindleri: Schindler'in Listesi yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, 1993 ABD yapımı bir filmdir. İzlemeyenimiz yoktur nerdeyse. Bu filmde Polonya Yahudilerinin kurtarılmasında elini taşın altına koyan Oskar Schindler’in soykırımdan insanları çekip alması konu edinir. Coco Cola’nın ceosu Muhtar Kent’in büyükelçilik yapan babasının İkinci Dünya Savaşı sırasında çok sayıda Yahudi’ye Türk pasaportu vererek hayatlarını kurtardığını ve BU yüzden “Türk Oskar Schindleri” olarak tanındığını öğreniyoruz.

 

Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sözünün kaynağı:

1948 yılında henüz 18 yaşında bir çocuğun Milli mücadelenin izini sürebilmek için Ankara’dan Afyon’a kadar yürür. Vasıta kullanmadan geçtiği her köyde Kurtuluş Savaşı’nın izini sürer. O yıllarda savaşı gören ve hala yaşayanlar ile konuşur. Defterler dolusu not alır. Daha sonra bu notlar Şu Çılgın Türkler'i yazmasının hazırlığı olacaktır. İşte bu gen Turgut Özakman’dır. O ünlü sözü bir konferans sırasında “1948’den beri Mustafa Kemal’in askeriyim, terhis olmak istemiyorum” şeklinde söylediğini Adam’ın satır aralarında görebiliyoruz.

 

Herkesin koluna yaptırdığı Atatürk imzalı dövmenin ilk nasıl çıktığını, Teoman’ın İki Çocuk şarkısını neden yazdığını kitaptaki satır aralarında görüyoruz.

 

Kitapta Atatürk’ten İsmet İnönü’ye, Mustafa Denizli’den Tarık Akan’a kadar bir çok isim yer alıyor. Eğer satır aralarında bilgi bulunca sevinen bir okursanız keyifle okuyacağınız bir kitap olacak.

 


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/ahmettorun.jpg
Ahmet Torun

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/ahmettorun.jpg
Ahmet Torun

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Adalar yeni bir kitapçıya kavuştu: Heybeli Sahaf

4.849 kez okundu 26 Temmuz 2016

Hayata Yeni Bakış Açısı Kazandıracak 5 Kitap

28.380 kez okundu 09 Kasım 2016

Franz Kafka Romanlarından 7 Alıntı

5.160 kez okundu 02 Kasım 2015

Hayatın Ritmini Gösterecek 10 Dans Filmi

21.741 kez okundu 22 Eylül 2016

Yılmaz Odabaşı'ndan 10 Muhteşem Dize

9.066 kez okundu 02 Eylül 2016

İntihar Eden Kuşlar

4.239 kez okundu 11 Haziran 2015

Yazarlardan ayrılık mektupları!

9.013 kez okundu 13 Nisan 2016

Birhan Keskin, Ba'dan 15 Etkileyici Dize

10.078 kez okundu 28 Eylül 2016

Aziz Nesin’in bilinmeyen soyadı öyküsü

6.587 kez okundu 16 Haziran 2016

Kağıt kesiği neden çok acıtır?

7.105 kez okundu 02 Ağustos 2015


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk