Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

T.S. Eliot: 'Hayvan Çiftliği'nin domuzları daha vatansever olmalıydı'

31 Mayıs 2016 10:21

British Library, dijital ortamda ilk kez yayımlanan bir değerlendirme mektubuyla, T.S. Eliot'ın Hayvan Çiftliği'ne ilişkin düşüncelerini gözler önüne serdi. Buna göre, George Orwell'ın yayına alınması için sunduğu romanı, Faber&Faber'in o dönemki yayın kuruluşunu başında bulunan Eliot basılmaya uygun görmüyor ve Orwell'a yazdığı cevap metninde, söze esere ve yazara dair olumlu fikirlerini ifade ederek başlasa da, mektubu mutlu sonla bitirmiyor. T.S. Eliot reddetme gerekçelerini şöyle sıralıyor:

 

 

"Fikrimizce eseriniz son derece seçkin bir edebi ürün. Fabl gerçekten ustalıkla kurgulanmış ve hikaye sürükleyici bir şekilde inşa edilmiş. Bu, Gulliver örneğinden beri çok az yazarın ulaşabildiği bir başarı. (... Fakat) yayınevi olarak, eserdeki bakış açısının güncel siyasi olayları tam olarak doğru analiz ettiğine dair bizleri ikna eden bir görüş birliğine varamadık. Ortaya konulan fikirlerin bazılarına sempati duymakla birlikte, yapıttaki genel karamsar tablo beni tatmin etmedi. Anladığım kadarıyla hikayedeki en akıllı hayvanlar domuzlar, çiftliği idare edebilecek nitelikte olan da onlar. Öyleyse, daha vatansever davransalar, daha iyi olmaz mıydı?"

 

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. 

 

Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü satirik eserlerinden Hayvan Çiftliği, o dönem Sovyet Rusya'yla ittifak halindeki Birleşik Krallık'ta en az dört yayınevinden veto yemiş ve en sonunda, Ağustos 1945'te basılmıştı. Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştı; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlama sayılması gerekir.

 

Kaynak

Görsel: Hannah V Green


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

admin-profile/can-ucar.jpg
Can UÇAR

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Kitap Severlerin 10 Favorisi

34.439 kez okundu 20 Mayıs 2015

Modanın Efsanevi Güzelliği: Kadife

6.957 kez okundu 09 Kasım 2016

18 Ülke Verilerine Göre Kitapsever Şehirler Listesi

7.211 kez okundu 17 Ağustos 2016

Çok Bilinen Ama Az Tanınan Yazar: Pierre Loti

4.453 kez okundu 24 Kasım 2016

Temel Reis hakkında bilinmeyen 10 gerçek

33.388 kez okundu 17 Haziran 2016

Aşkta Yarın Yoktur Sevgili: Cezmi Ersöz

22.840 kez okundu 17 Mayıs 2016

Le Monde’un Yüzyılın 100 Kitabı Listesi

10.378 kez okundu 05 Mayıs 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk