Yazarlar
+ Yazar ol
+ Reklam ver
Türkiye'nin ilk ve tek sosyal içerikli kitap sitesi

Sacks’ın Uyanışı

26 Mayıs 2015 10:12

Daha önce biyografi çalışmalarını eşcinselliğini çok fazla ön plana çıkardığı için reddeden; bir dönem kendini dışarıya, aşka kapatan Sacks, neyse ki üzerindeki otosansürü fazla uzun tutmadı ve 70’li yaşlarına girerken kendi uyanışını kaleme aldı.

Aralarında aynı isimle sinemaya uyarlanan Uyanışlar’ın da olduğu kitaplarıyla tanınan ve kış aylarında kanser hastası olduğunu açıklayarak sevenlerini üzen İngiliz nörolog ve yazar Oliver Wolf Sacks, popülaritesini hastalarıyla görüşmelerinden aldığı notlara borçlu. Haliyle onun için hastalarının nörolojik rahatsızlıklarından az ekmek yemedi demek hata olmaz. Neyse ki kendisi, zihninin derinliklerini milyonlara açmaya cesaret edecek kadar borcuna sadıkmış: Bu ay yayımlanan otobiyografisi On The Move: A Life’ta şimdi konusu kendisi, notların onun hayatından.

Daha önce biyografi çalışmalarını homoseksüelliğini çok fazla ön plana çıkardığı için reddeden; bir dönem kendini dışarıya, aşka kapatan Sacks, neyse ki üzerindeki otosansürü fazla uzun tutmadı ve 70’li yaşlarına girerken kendi uyanışını kaleme almaya karar verdi. Peki, kendini nasıl tasvir etti? Önce sessiz, utangaç, yalnız bir genç; sonrasında bilime, tıp ilmine olduğu kadar motosikletlere, hatta bir dönem esrar, LSD, amfetamin gibi maddelere sevdalı olacak kadar tutkulu bir maceracı diye tarif ediyor kendini otobiyografisinde.

Doktor bir ailenin çocuğu olarak iyi yetiştirilmenin, Oxford’da tıp okumanın avantajlarını; oğlunun homoseksüelliğini kabul edemeyen bir annenin öfkesi ve şizofren erkek kardeşinin hayatında bıraktığı etkileri özgürce anlatıyor. 1965 yılından bu yana New York’ta nöroloji profesörü olarak mesleğini sürdürürken yaşadığı ilişkileri ve gençliğinde motosiklet aşkıyla nasıl yanıp tutuştuğunu öğrenmek, onu daha farklı okumak için bile tek başına yeterli: “Gündüzleri iyi huylu, beyaz önlüklü Dr. Oliver Sacks’tim.

Ama gece düşünce üzerimdeki beyaz önlüğü atıp deri montumu giyerdim ve o andan itibaren meçhul, vahşi bir kurt gibi sokaklarda dolaşır, Tamalpais Dağı’nın dolambaçlı yolunu tırmanırdım.”

New Yorker’ın Hakkı Devrim’i
Mary Norris 1978 yılından bu yana New Yorker dergisi editörlerinden. Aynı zamanda Hakkı Devrim misali gramer, yazım ve noktalama hataları üzerine eğitsel ve esprileri yazılarıyla tanınıyor. İngilizceye hakim olanların belki daha çok keyif alacağı, az hakim olanların ise bilgileneceği kitabın küçük bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz; ancak belki benzerlerini kaleme almak isteyenlere ilham verebilir. Kitabın adı Between You & Me: Confessions of a Comma Queen (Aramızda: Virgül Kraliçesinin İtirafları), virgüller, apostroflar, tireler arasında nasıl bir eğlenceye dalacağınıza dair bir fikir veriyor. Bir de İngilizcenin kendine has tuzaklarını düşünün: “that” ile “which” rekabetinden tutun da “who” mu yoksa “whom” mu doğru (Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor’un ismini yanlış mı koydu?) tartışmasına kadar sizi hem düşündürecek hem eğlendirecek nefis bir anlatım var.

Ayrıca Norris bizi sektörün –sektörümüzün- şarlatanlarına da yakından bakmaya davet ediyor. Kabul edelim, bir editörün özellikleri sorulunca aklımıza artık hiçbirimizin eksiksiz bir gramer bilgisi gelmiyor. Durum Yeni Kıta’da da farklı değil; Norris ABD yayıncılık dünyasının en parlak yayınlarının bile nasıl editörlerle çalıştığını anlatmaktan çekinmiyor. Cleveland’da büyüyen Norris, küçüklüğünden itibaren yazar olmak istedi. Ama üniversite yıllarında bu hedefine giden yolu bir türlü tutturamadı. Süt dağıtımından peynir fabrikasında ambalaj bölümünde çalışmaya kadar türlü işlerle hayatını kazanırken kader onu New Yorker’ın arka kapısına getirdi. Arka kapı onun için yeterliydi. Girdiği günden itibaren derginin en ünlü yazarlarından en eski editörleri ve yazıişleri müdürlerine kadar tüm New Yorker ekibini gramer ve yazım hatası tartışmalarıyla “bezdirdi”.

Ama New Yorker’ın Philip Roth, George Saunders gibi ünlü yazarlarıyla yakın bir çalışma süreci geçirdikten sonra aslında hataların bazen bile isteye de yapılabileceğine kanaat getirdi. Kitabında bu yazarlarla girdiği tartışmaları, anıları, espirili çıkarlarına da yer verdi. Yazıişlerine sevdalıların unutamayacağı bir kitap.

Ünlü sanatçıdan çocuk edebiyatı hamlesi
İtalyanların önde gelen görsel tasarım firması Tiwi’nin sanatçılarından Silvia Borando, elini çocuk kitabı dünyasına atınca ne olur? Renkler, objeler, trafo gibi olur olmaz yerlere girmeyi seven maceracı kedigiller çocuklar için dile gelir... Bir süredir çocuk kitapları yazıp resimleyen sanatçının iki kedinin arkadaşlığını anlattığı kitabı Black Cat, White Cat ağustos ayında Candlewick çatısı altında İngilizce olarak yayımlanacak. Kitabın konusu, eğitim sisteminin uzun bir süredir ayrımcılığa karşı kurgulandığı ABD’deki çocuklar için yeni değil, ama çocuk kitapları yayıncılığında ABD’nin izinden gidenler için ilgi çekici: Kedilerden siyah olanı, kulağının ucundan patilerine kadar kapkara ve sadece gündüzleri uyanık. Beyaz olanı ise tam tersi, berikinden farklı olarak sadece geceleri ayakta. Ama merak ikisini birbirinin yoluna çıkarıyor ve ikili tanışıp birlikte bir seyahate çıkıyorlar. Her biri dünyayı kendi gördüğü gözden diğerine anlatınca farklılıklarından ne kadar keyif aldıklarını fark ediyorlar. Konu basit, negatif boşluklar ve kompozisyon da öyle... Ama zekâ, bir çocuk kitabını sıradanlıktan unutulmazlık mertebesine taşıyor. Borando her bir sayfada imgeleri tersyüz ediyor ya da sadece bir deseni değiştirerek minik okurların farklılıkları ve benzerlikleri keşfetmesini sağlıyor. İlgi çekici hikâye, komikli sürpriz son, temel formlar ve minimal çizgilerin 2-5 yaş arasını nasıl kendine çekebileceğinden bahsetmeye bile gerek yok. Sonuçta Borando mesleğindeki ustalığını, çocuk kitabı dünyasının hizmetine sokarak işin hafife alınmaması gerektiğini herkese bir kez daha hatırlatıyor.

Kaynak: Kitap Radikal


İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

İçeriği beğendiysen paylaş, çünkü paylaşmak güzeldir :)

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. İletişim: yazar@listekitap.com

ListeKitap Editörü


Siz de ListeKitap ta kendi içeriklerinizi yayınlayabilir
ve bir yazar profiline sahip olabilirsiniz. iletişim: yazar@listekitap.com

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın. Üye değilseniz Kayıt Olun

Korku Filmlerinden Unutulmayan 11 Replik

20.041 kez okundu 02 Eylül 2015

7 Adımda İstanbul'u Tanımak

7.099 kez okundu 31 Ağustos 2016

Edebiyattan Uyarlanan En İyi 25 Sinema Filmi

34.891 kez okundu 24 Kasım 2016

Yetişkinler İçin 10 Harika Masal Kitabı

13.406 kez okundu 07 Kasım 2016

Behçet Aysan'dan Yaşanmışlık Dolu 10 Dize

13.270 kez okundu 26 Eylül 2016

Fantastik Dünyalarda Geçen 10 Hayalperest Film

34.863 kez okundu 03 Ekim 2016

Edebiyat tarihinin en iyi 100 giriş cümlesi

7.909 kez okundu 19 Ekim 2015

En Az Kitabı Kadar Başarılı 20 Ünlü Türk Filmi

7.924 kez okundu 07 Ağustos 2015

2000'lerden Moral Düzelten 20 Film

39.768 kez okundu 06 Ekim 2015

Okuduktan Sonra Sizi Düşündürecek 13 Söz

28.651 kez okundu 13 Ekim 2015

İşte, İstanbul’daki muhteşem 10 kitap kafe!

83.835 kez okundu 20 Kasım 2015

Orjinalini Aratmayan 10 Nefis Cover Şarkı

33.387 kez okundu 26 Ağustos 2016

Uğur Mumcu’nun Kaleminden Sabahattin Ali

4.446 kez okundu 26 Eylül 2016

Akıl Hastanesinde Geçen 10 Film

32.078 kez okundu 29 Mart 2016

Filmlerde Renk Psikolojisinin Kullanımı

11.145 kez okundu 23 Ağustos 2016


Bizi sosyal medyada takip edin

Arkadaşına Gönder

kalan süre
45% Complete
59 Dk